وزارت بهداشت غزه از وضعیت بحرانی سوخت در بیمارستان «اندونزی» خبر داد

ارتش از کشته‌شدن دو نظامی در نبردهای شمال غزه خبر داد که شمار کشته‌های آن از آغاز عملیات زمینی را به 68 نفر رساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در چهل و ششمین روز جنگ غزه، خبرنگار «العربیه»، سه‌شنبه 30 آبان از تداوم بمباران اطراف بیمارستان اندونزی و شماری از مناطق نوار غزه خبر داد.

ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد که 250 هدف نظامی مرتبط با جنبش حماس را ظرف 24 ساعت گذشته در غزه هدف حملات هوایی قرار داده است.

در حالی که تلویزیون فلسطین اعلام کرد ارتش اسرائیل در حال بمباران بیمارستان الشفا و تخریب بخش‌هایی از آن است، خبرنگار«العربیه» از قطعی ارتباطات در غزه و استان‌های شمالی در پی هدف قرار دادن دکل‌ها توسط اسرائیل و خسارات جانی ناشی از بمباران مدرسه حفصه، پناهگاه آوارگان در شمال نوار غزه خبر داد.

رسانه‌های فلسطینی نیز ساعاتی پیش گزارش داد که 20 فلسطینی شامل زنان و کودکان در جریان بمباران یک خانه در اردوگاه النصیرات در مرکز نوار غزه، کشته و شماری نیز زخمی شدند.

68 نظامی کشته‌شده اسرائیلی

این در حالی است که ارتش اسرائیل در بیانیه خود در «تلگرام»، بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که آژیر خطر در منطقه نتیو هاسارا در نزدیکی نوار غزه به صدا درآمد.

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، ارتش از کشته‌شدن دو نظامی در نبردهای شمال غزه خبر داد که شمار کشته‌های آن از آغاز عملیات زمینی را به 68 نفر رساند. این روزنامه گزارش داد که دو کشته، یک گروهبان و یک سروان هستند و دو نفر از نیروهای ذخیره و 3 سرباز نیز در درگیری‌ها به شدت زخمی‌شدند.

از سویی رسانه‌های فلسطینی سه‌شنبه به نقل از وزارت بهداشت غزه گزارش دادند که تانک‌های اسرائیلی به محاصره بیمارستان اندونزی در شمال نوار غزه ادامه می‌دهند و ژنراتورهای این بیمارستان در حال حاضر با روغن خوراکی کار می‌کنند.

تخلیه 200 بیمار

وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که دوشنبه، 200 بیمار با هماهنگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، ساعاتی پس از قرار گرفتن بیمارستان اندونزی در معرض بمباران مرگبار اسرائیلی، تخلیه شدند.

دکتر اشرف القدره، سخنگوی این وزارتخانه گفت که 200 نفر از بیمارستان اندونزی در جبالیا به بیمارستان ناصر در خان‌یونس در جنوب نوار غزه منتقل شدند. او افزود: «ارتش اسرائیل، بیمارستان اندونزی را در «محاصره» دارد.

القدره نسبت به تکرار حوادث رخ‌داده در مجتمع الشفا در بیمارستان اندونزی ابراز نگرانی کرد که از روز چهارشنبه در معرض بازرسی نیروهای اسرائیل قرار دارد.

به گفته سازمان جهانی بهداشت که کارشناسان آن به مجتمع پزشکی الشفا رفتند، کادر پزشکی متشکل از 20 نفر و بیش از 250 بیمار تا روز یکشنبه در این مجتمع پزشکی حضور داشتند.

روند تخلیه بیماران از بیمارستان اندونزی در نزدیکی اردوگاه جبالیا با هماهنگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ انجام شد. این تخلیه به موجب پیش‌شرط تعیین‌شده از سوی پزشکان پس از بمباران یک آمبولانس در شمال غزه توسط اسرائیل انجام گرفت که اسرائیل مدعی بود مورد استفاده عوامل حماس است.

القدره با این بیان که «هنوز 400 بیمار در بیمارستان هستند و ما با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برای تخلیه آنها کار می‌کنیم»، خاطرنشان کرد که حدود دو هزار آواره در داخل و اطراف بیمارستان حضور دارند.

دولت حماس پیشتر گزارش داده بود که ده‌ها تانک و خودروی زرهی اسرائیلی در اطراف بیمارستان مستقر شده و به سمت این مرکز شلیک می‌کنند.

بر اساس تازه‌ترین آمار، شمار کشته‌های فلسطینی از آغاز جنگ غزه تا این لحظه بیش از 13300 نفر است که اکثر آنها غیرنظامی هستند و 5600 کودک را شامل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size