مشاور نتانیاهو: حمله به بیمارستان اندونزی در غزه نقض قوانین بین‌المللی محسوب نمی‌شود

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرد که تل‌آویو با دیوان کیفری بین‌المللی همکاری نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اویر فالک، مشاور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که شلیک نیروهای اسرائیلی به بیمارستان اندونزی در غزه نقض قوانین بین‌المللی محسوب نمی‌شود.

فالک، در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» تصریح کرد که‌ «شلیک به بیمارستان اندونزی در شمال غزه متناسب با تهدیدها بوده است.»

او افزود که «ارتش اسرائیل قوانین بین‌المللی، تناسب در حملات و تمایز میان نظامیان و غیرنظامیان را رعایت می‌کند و بر نابودی حماس تمرکز کرده است.»

در همین رابطه، لیئور بن دور، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرد که تل‌آویو با دیوان کیفری بین‌المللی همکاری نخواهد کرد.

بن دور گفت: «ما به کمیته‌های تحقیق وابسته به دیوان کیفری بین‌المللی اعتماد نداریم. این کمیته‌ها با دیدگاهی مشخص به اسرائیل می‌آیند و از قبل می‌دانیم که چگونه گزارش‌های خود را تنظیم می‌کنند.»

او ادامه داد که «تجربه کمیته تحقیق گلدستون وابسته به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی جنگ سال 2009 در غزه برابر چشم ما است. به همین دلیل با گزارش آن کمیته مخالفت کردیم و بر همین اساس با دیوان کیفری بین‌المللی و کمیته‌های وابسته به آن نیز همکاری نخواهیم کرد.»

این مقام اسرائیلی افزود: «می‌دانیم که شمار قربانیان بیش از 12 هزار نفر است. مسئولیت ارتش اسرائیل حمایت از شهروندان این کشور از کشتار و تجاوز است. حمایت از فلسطینیان در غزه برعهده مقامات آن منطقه است. حماس و دیگر سازمان‌های مسلح در تونل‌های زیرزمینی در غزه پنهان شده‌اند.»

بنا به گزارش خبرگزاری فلسطین، 12 نفر از جمله شماری بیمار و کادر پزشکی در حمله توپخانه‌ای اسرائیل به بیمارستان اندونزی کشته شدند.

طبق این گزارش، 200‌ زخمی از بیمارستان اندونزی به مجتمع درمانی الشفاء در خان یونس در جنوب غزه انتقال یافتند اما کماکان 500 نفر دیگر در بیمارستان مذکور مستقر هستند.

پیش از این نیز بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تصریح کرد که جنگ در غزه تا بازگشت همه گروگان‌های نزد گروه حماس و نابودی این گروه ادامه خواهد یافت.

نتانیاهو، دوشنبه در دیدار با خانواده گروگان‌ها گفت که تا آزادی همه گروگان‌های نزد حماس «آرامش خاطر» نخواهد یافت.

بنا به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، او افزود که بازگردان گروگان‌ها، «مسئولیت اول او و کابینه جنگ» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید