سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل: تل‌آویو با پیشبرد توافق تبادل اسرا موافقت کرد

بنا بر این توافق احتمالی قرار است شماری از زنان و کودکان اسرائیلی در بند در نوار غزه در ازای آزادی شماری از زنان و کودکان در زندان‌های اسرائیل آزاد شده و به مدت 5 روز در جنگ غزه وقفه برقرار شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل شامگاه دوشنبه 29 آبان فاش کرد، دولت این کشور به مقامات ذیصلاح چراغ سبز داده تا توافق تبادل اسرا با «حماس» را تکمیل کنند.

طبق این گزارش، اسرائیل شروطی که حماس برای توافق آزادی گروگان‌ها تعیین کرده بود را پذیرفته و اکنون توپ در زمین حماس است.

آزادی 50 اسیر اسرائیلی

در این توافق صحبت از آزادی 50 اسیر اسرائیلی به گروگان گرفته شده در نوار غزه و در مقابل آزادی زنان فلسطینی از زندان‌های اسرائیلی و همچنین برقراری یک «وقفه 5 روزه» برای کمک‌رسانی انسان‌دوستانه مطرح شده است.

در همین حال جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز اعلام کرد که ایالات متحده بر این باور است که دستیابی به توافقی برای آزادی گروگان‌هایی که حماس در غزه نگهداری می‌کنند، قریب‌الوقوع است.

یک منبع از حماس تکذیب کرد

با این حال، یک منبع برجسته در حماس صحت اظهارات اسرائیل درباره موافقت با شرایط این جنبش برای تکمیل معامله تبادل اسرا را تکذیب کرده است.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، در مصاحبه با خبرگزاری «انباء العالم العربی» اظهارات منبع اسرائیلی را «نادرست» توصیف کرد.

وی همچنین افزود: «اسرائیل به مدت 20 روز مانع تلاش‌های انجام شده برای تکمیل توافق تبادل اسرا شده است».

کم‌ کردن اختلاف‌ها برای توافق

به گزارش وب‌سایت «اکسیوس»، 3 منبع مرتبط با مذاکرات مربوط به آزادی گروگان‌های در غزه فاش کردند که گفت‌وگوها پس از توقف چند روزه از سر گرفته شده و طرفین به پیشرفت جزئی دست یافته‌اند.

این منابع گفتند تا حدودی اختلافات کاهش یافته اما برای برای رسیدن به توافق هنوز برخی اختلاف‌ها همچنان پابرجا است.

منابع توضیح دادند که در صورت حصول توافق، اجرای آن طی دو مرحله انجام می‌شود که در مرحله اول حماس 50 زن و کودک در ازای یک وقفه 5 روز در جنگ، آزاد خواهد کرد.

این منابع همچنین گفتند با ادامه وقفه 5 روزه درگیری‌ها، حماس مکان افراد و کودکان بیشتری را که می‌گوید در دست سایر جناح‌های مسلح فلسطینی نگهداری می‌شوند، تعیین خواهد کرد تا در مرحله دوم آزاد شوند.

خواسته‌های یحیی السنوار

به گفته دو منبع، یحیی سنوار، یکی از رهبران ارشد حماس، اصولاً با افزایش تعداد زنان و کودکان برای آزادی به بیش از 50 نفر موافقت کرده است، اما او از اسرائیل خواسته است تا نظارت هوایی خود بر غزه را به مدت 6 ساعت در روز متوقف کند تا اعضای حماس بتوانند بدون جاسوسی اسرائیل به جستجوی دستگیرشدگان بپردازند.


این منابع همچنین افزودند که سنوار همچنین از اسرائیل می‌خواهد که تمامی زنان و کودکان فلسطینی بازداشت شده در زندان‌های اسرائیل را آزاد کند.

توپ در زمین اسرائیل است

این در حالی است که زاهر جبارین، مسئول پرونده زندانیان حماس، روز یکشنبه به خبرگزاری «انباء العالم العربی»، گفت: «هنوز از موافقت طرف اسرائیلی با معامله اسرا مطلع نشده‌ایم توپ در زمین آنهاست».

جبارین همچنین گفت «چارچوب کلی این معامله آزادی کودکان و زنان اسرائیلی در ازای آزادی کودکان و زنان فلسطینی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید