حوثی‌ها ویدیویی از لحظه ربایش کشتی «گلکسی لیدر» در جنوب دریای سرخ منتشر کردند

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا ربودن کشتی توسط حوثی‌ها را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبه‌نظامیان حوثی‌ در یمن دوشنبه، 29 آبان ویدیویی منتشر کردند که نشان می‌دهد چگونه نیروهای گروه روز گذشته در یورش هوایی با استفاده از بالگرد و انجام عملیات هلی‌برن اقدام به ربودن کشتی «گلکسی لیدر» در جنوب دریای سرخ کرده‌ و آن را به بندر الحدیده منتقل کردند.

این گروه شبه‌نظامی یکشنبه اعلام کرد که یک کشتی اسرائیلی را در حین دریانوردی در دریای سرخ توقیف کرده و آن را به سمت ساحل برده است.

حوثی‌ها تاکید کردند که تمامی کشتی‌های اسرائیلی برای آنها اهدافی مشروع خواهند بود.

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی‌ تاکید کرد که عملیات حوثی‌ها فقط کشتی‌های متعلق به اسرائیل را هدف قرار می‌دهد و تا زمانی که تجاوز به نوار غزه متوقف نشود، این گروه به عملیات خود علیه اسرائیل ادامه خواهند داد.

واکنش مقام اروپایی

جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه 29 آبان ربوده شدن کشتی باری توسط حوثی‌ها را محکوم کرد و آن را «تهدیدی علیه امنیت دریانوردی بین‌المللی و خطری مستقیم برای کشتیرانی در دریای سرخ» عنوان کرد.

او در دیدار با هانس گراندبرگ، فرستاده سازمان ملل در امور یمن، درباره ابعاد خطرناک منطقه‌ای جنگ بین اسرائیل و حماس در نوار غزه و از جمله ربوده شدن کشتی کلگسی به عنوان یکی از پیامدهای آن گفت‌وگو کرد.

واکنش مقام یمنی

از سویی معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن در واکنش به این تهدید خطرناک، ربوده شدن کشتی «گلکسی لیدر» توسط حوثی‌ها را «اقدامی تروریستی» دانست که به گفته او بر روند تجارت بین‌المللی در دریای سرخ تاثیر خواهد گذاشت.

واکنش آمریکا

وزارت خارجه آمریکا نیز شامگاه دوشنبه 29 آبان در واکنش به ربوده شدن کشتی «گلکسی لیدر»، اقدام حوثی‌ها به توقیف این کشتی در دریای سرخ را نقض آشکار قانون بین‌المللی دانست و از حوثی‌ها خواست فورا کشتی توقیف شده و خدمه آن را آزاد کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید