حملات شبه‌نظامیان به پایگاه‌های آمریکایی «عین الاسد» و «الشدادی» در عراق و سوریه

مقام آمریکایی: حملات شبه‌نظامیان باعث جراحات جزئی نیروها و آسیب زدن به زیرساخت‌ها شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پایگاه‌های «عین الاسد» و «الشدادی» محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه سه‌شنبه هدف حمله قرار گرفت.

در حالی که گزارش‌ها شامگاه سه‌شنبه 30 آبان از حمله به پایگاه «الشدادی» محل استقرار نیروهای آمریکایی در سوریه خبر می‌دهد، شبه‌نظامیان مسلح در عراق ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت حمله به پایگاه «عین‌الاسد» در غرب این کشور، آن را در پاسخ به «جنایات اسرائیل علیه غیرنظامیان در نوار غزه» اعلام کردند.

در همین راستا یک مقام نظامی آمریکایی، بامداد سه‌شنبه 30 آبان، ضمن تایید حمله به نیروهای ایالات متحده و ائتلاف بین‌المللی در پایگاه هوایی عین الاسد در غرب عراق اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در دفاع از خود و پاسخ به این حمله، عاملان آن را مورد هدف قرار داده‌اند.

این مقام آمریکایی، در ادامه گفت: «این حمله شبه‌نظامیان در عراق باعث جراحات جزئی نیروها و آسیب زدن به زیرساخت‌ها شده است».

گروه‌های شبه‌نظامی مسلح عراقی، سه‌شنبه، اعلام کردند که در واکنش به ادامه جنگ اسرائیل در نوار غزه، پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در غرب عراق را هدف قرار می‌دهند.

در این بیانیه کوتاه شبه‌نظامیان عراقی آمده است که این اقدام «در پاسخ به جنایات اسرائیل علیه مردم ما در غزه» صورت گرفته است و افزود: این اقدام «با سلاح مناسب» انجام شده که «مستقیماً به هدف اصابت کرده است».

بر اساس آنچه مقامات نظامی واشینگتن اعلام می‌کنند، نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و سوریه از اواسط اکتبر تاکنون هدف بیش از 61 حمله شبه‌نظامیان قرار گرفته‌اند که در نتیجه آن ده‌ها سرباز آمریکایی زخمی شده‌اند.

مسئولیت اغلب این حملات را گروه‌های مسلح عراقی وابسته به ایران طی بیانیه‌هایی که در حساب‌های کاربری آنها در «تلگرام» اعلام شده بر عهده گرفته‌اند.

شایان ذکر است که حدود 2500 سرباز آمریکایی در عراق و حدود 900 سرباز در سوریه به عنوان بخشی از تلاش‌های ائتلاف بین‌المللی مبارزه با تروریسم برای جلوگیری از بازگشت «داعش»، مستقر هستند.

از سویی تشدید تنش‌ها و افزایش دفعات حملات علیه نیروهای آمریکایی در خاورمیانه به‌دلیل جنگ اسرائیل در غزه است که با حمله غافلگیرانه حماس در 7 اکتبر آغاز و تاکنون ادامه دارد.

به گفته مقامات تل‌آویو حدود 1200 اسرائیلی در حمله هفتم اکتبر حماس کشته و 240 نفر دیگر توسط این گروه به گروگان گرفته شده و به غزه منتقل شده‌اند.

تهاجم نظامی اسرائیل به نوار غزه و حملات و بمباران بی‌وقفه و تلافی‌جویانه آن نیز تاکنون بیش از 14 هزار کشته و 30 هزار زخمی که اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند برجای گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید