تاکید مجدد مصر و اردن بر مخالفت با کوچ اجباری مردم فلسطین

مصر هشدار داد که هر گونه اقدام برای کوچاندن فلسطینی‌ها با پاسخ قاطع قاهره مواجه خواهد شد و اردن تاکید کرد که هرگونه تلاش برای جابجایی فلسطینی‌ها را اعلان جنگ علیه خود تلقی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصطفی مدبولی، نخست‌وزیر مصر، روز سه‌شنبه 30 آبان تاکید کرد، هر سناریویی برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها با پاسخ قاطعانه از سوی قاهره مواجه خواهد شد.
او تاکید کرد که مصر در انجام همه اقدامات برای تضمین حفاظت از مرزهای خود تردید نخواهد کرد.

المدبولی سه‌شنبه در جلسه فوق‌العاده پارلمان مصر برای پاسخ به درخواست‌های توجیهی درباره برنامه‌های این کشور برای مقابله با کوچ اجباری فلسطینی‌ها، گفت: «هرگونه جابجایی اجباری ساکنان نوار غزه تهدیدی آشکار علیه مردم مصر است».

او افزود:«مقام‌های دولت مصر پیشتر به همه مقام‌های بین‌المللی درباره تشدید تنش در فلسطین هشدار داده بودند».

مدبولی تاکید کرد که مصر از مد‌ت‌ها پیش تحت فشار است و به همین دلیل دولت مصر در چشم‌انداز خود با آگاهی از این موضوع ایجاد پروژه‌های ملی و همچنین تقویت نظامی و تسلیح مردم این کشور را آغاز کرد.

مدبولی تاکید کرد، دیدگاه مصر بر اساس راه‌حل دو کشوری و برپایی کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی استوار است و جایگزینی برای این راه حل نمی‌بیند».

او گفت، مصر در کنار مردم فلسطین و همه احزاب فعال که برای منافع ملت خود تلاش می‌کنند، ایستاده است.

اعلان جنگ علیه اردن

بشر الخصاونه، نخست‌وزیر اردن سه‌شنبه 30 آبان، گفت: « هرگونه تلاشی که شرایطی را برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از غزه یا کرانه باختری ایجاد کند، نقض عملی توافقنامه صلح بین اردن و اسرائیل محسوب خواهد شد».

الخصاونه در بیانیه‌ای که دفتر نخست‌وزیری اردن آن را منتشر کرد، بار دیگر بر رد هر گونه تلاش‌ برای کوچاندن فلسطینی‌ها تاکید کرد:«چنین اقدامی به مثابه اعلان جنگ علیه ما تلقی می‌شود، زیرا نقض عملی توافق‌نامه صلح است».

اظهارات نخست‌وزیر اردن در جریان دیدار او با وزیر همکاری‌های بین‌المللی قطر، خانم لولوه الخاطر بیان شد.

لزوم توقف جنگ

الخصاونه دوشنبه نیز در گفت‌وگو با شبکه‌ تلویزیونی «العربیه» تاکید کرد که «عدم یافتن راه‌حل سیاسی برای مسئله فلسطین ما را از یک بحران و خشونت به بحرانی وخیم‌تر و خشونت‌آمیزتر سوق خواهد داد».

او همچنین افزود: «آنچه در غزه رخ می‌دهد جنایات جنگی است که شکافی بزرگ بین نسل‌ها ایجاد می‌کند و اگر در حال حاضر یک افق سیاسی روشن برای حل این بحران نباشد، این وضعیت به چرخه‌های دیگری از خشونت منجر خواهد شد بنابراین توقف فوری جنگ الزامی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید