«اکسیوس» از پیشرفت مذاکرات اسرائیل و حماس برای آزادی اسرا خبر داد

در مرحله نخست حماس، 50 زن و کودک را در ازای توقف جنگ به مدت 5 روز، آزاد خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه منبع آگاه به وبسایت «اکسیوس» گفتند که مذاکرات برای دستیابی به توافقی برای آزادی ده‌ها گروگانی که در غزه نگهداری می‌شوند، دوباره از سر گرفته شده و پیشرفتی جزئی محقق شده است.

«اکسیوس»، یکشنبه 28 آبان، به نقل از منابع، با تاکید بر این که اختلافات میان دو طرف تا حدودی مهار شده ولی این مقدار برای دستیابی به توافق کافی نیست، نوشت: «در صورت دستیابی به توافق، اجرای آن طی دو مرحله خواهد بود. در مرحله نخست حماس، 50 زن و کودک را در ازای توقف جنگ به مدت 5 روز، آزاد خواهد کرد.

طبق این گزارش، با ادامه توقف درگیری‌ها به مدت 5 روز، حماس، مکان افراد و کودکان بیشتری را که مدعی است در اسارت دیگر جناح‌ها هستند، مشخص خواهد کرد تا در مرحله دوم، آزاد شوند.

يحيى السنوار

به گفته دو منبع آگاه، یحیی السنوار، از فرماندهان ارشد حماس، با افزایش آزادشدگان به بیش از 50 زن و کودک، موافقت کرده اما از اسرائیل می‌خواهد که نظارت هوایی خود بر غزه را به مدت 6 ساعت در روز متوقف کند تا عوامل حماس بتوانند فارغ از عملیات جاسوسی اسراییل، به جست‌وجوی گروگان‌ها بپردازند.

همین منابع فاش کردند که السنوار همچنین از اسرائیل خواسته، تمامی زنان و کودکان فلسطینی بازداشت‌شده در زندان‌های اسرائیل را آزاد کند.

«توپ در زمین آنهاست»

زاهر جبارین، مسئول پرونده اسرا نزد حماس نیز به خبرگزاری «العالم‌ العربی» گفت: «هنوز موافقت طرف اسرائیلی با معامله اسرا به ما اطلاع داده نشده و توپ در زمین آنها است.»

جبارین افزود که چارچوب کلی این معامله، «آزادی کودکان و زنان در ازای کودکان و زنان است.»

تلاش‌های مجدانه

قطر و آمریکا و همچنین مصر، از هفته‌ها پیش تلاش‌های پیگیرانه‌ای را برای دستیابی به توافق نظر میان حماس و اسرائیل در مورد پرونده اسرا آغاز کردند که منجر به حصول پیشرفتی در این خصوص شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید