چین: برای به‌کارگیری تلاش‌ها جهت متوقف کردن جنگ غزه آماده‌ایم

فرستادگان اجلاس مشترک عربی اسلامی به ریاست سعودی با تاکید بر اهمیت پایبندی جامعه بین‌المللی به مسئولیت‌های آن در قبال غزه، تحرک شورای امنیت سازمان ملل به‌منظور متوقف ساختن اقدامات تجاوزکارانه آشکار اسرائیل را خواستار شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وانگ یی، وزیر خارجه چین دوشنبه 29 آبان پس از دیدار با کمیته تعیین شده از سوی اجلاس سران عربی و اسلامی با هیئت وزارت خارجه چین در پکن، گفت کشورش از آرمان عادلانه ملت فلسطین برای احیای حقوق مشروع آن حمایت می‌کند.

او بر مخالفت پکن با کوچاندن یا جابجایی اجباری غیرنظامیان فلسطینی تاکید کرد.

وزیر خارجه چین نیز از آمادگی کشورش جهت به‌کارگیری تلاش‌های خود برای آزادی اسرا و یافتن راه‌حلی عادلانه و پایدار برای مسئله فلسطین خبر داد.

او افزود: «چین نیز آماده همکاری با کشورهای عربی و اسلامی است تا برای پایان سریع جنگ غزه تلاش کند».

از سوی دیگر ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین فاش کرد که با چین توافق شده که نشست شورای امنیت در 29 نوامبر در سطح وزیران خارجه برگزار شود.

در همین حال شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی، امروز دوشنبه در نشست کمیته وزیران تعیین شده از سوی اجلاس سران عربی و اسلامی با هیئت وزارت خارجه چین در پکن، بار دیگر اوضاع جاری در نوار غزه را فاجعه‌بار توصیف کرد.

وزیر خارجه سعودی که ریاست این کمیته وزارتی عربی و اسلامی را بر عهده دارد افزود بر هماهنگی با چین جهت یافتن راه حل‌های فوری برای بحران غزه تاکید کرد.
او تاکید کرد که کمیته وزارتی عربی اسلامی بی‌صبرانه منتظر هماهنگی با چین برای پیشبرد راه حل‌های فوری برای بحران غزه است.

وزیر خارجه سعودی همچنین هشدار داد که وضعیت فاجعه‌بار در باریکه محاصره شده غزه در نبود اقدام موثر و عدم اتخاذ موضعی مناسب از سوی جامعه بین‌المللی برای توقف نقض‌ها و اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل در حال وخیم‌تر شدن است.

اقدامات جامعه جهانی

کمیته وزارتی که متشکل از وزیر خارجه سعودی، وزرای خارجه اردن، فلسطین و مصر و همچنین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی است، صبح امروز دوشنبه وارد پکن شد تا در راستای پیشبرد اقدامات جامعه جهانی برای توقف تهاجم اسرائیل به غزه تلاش کند.

بر اساس گزارش وزارت خارجه سعودی، سفر این کمیته از جمله به پکن با هدف اتخاذ اقدامات بازدارنده در برابر جنایات اشغالگران اسرائیلی در غزه، بیت المقدس و کرانه باختری و پاسخگو کردن عاملان آن، صورت می‌گیرد.

تلاش‌های این کمیته وزارتی عربی اسلامی به ریاست سعودی همچنین با هدف ایجاد کریدورهای امن به منظور امداد و کمک‌رسانی فوری به ساکنان غزه، راه‌اندازی یک روند سیاسی جدی و فشار برای برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه انجام می‌شود.

این کمیته پس از انجام دیدارهایی با مقامات چینی در پکن به تطابق موضع‌گیری‌ها با چین درباره ضرورت توقف جنگ در غزه مطابقت اشاره و تاکید کرد که باید کریدور‌هایی امن برای کمک‌رسانی به غزه ایجاد و تشدید تنش‌های‌ نظامی اسرائیل و کوچ اجباری فلسطینی‌ها باید فورا متوقف شود.

در این راستا فرستادگان اجلاس مشترک عربی اسلامی به ریاست سعودی با تاکید بر اهمیت پایبندی جامعه بین‌المللی به مسئولیت‌های آن در قبال غزه، تحرک شورای امنیت سازمان ملل به‌منظور متوقف ساختن اقدامات تجاوزکارانه آشکار اسرائیل را خواستار شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size