وزیر اسرائیلی: بدون میانجی‌گری مصر اسرا آزاد نخواهند شد

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید: دستیابی به توافق، نزدیک‌تر از هرزمانی در گذشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که رایزنی‌ها و میانجی‌گری‌ها در ارتباط با پرونده گروگان‌های در دست حماس از 7 اکتبر تا این لحظه ادامه دارد، آوی دیشتر، وزیر کشاورزی و عضو کابینه کوچک امنیتی اسرائیل در اظهاراتی اعلام کرد که معامله مبادله اسرا میان کشورش و حماس هرگز بدون میانجی‌گری و رهبری مصر، انجام نخواهد شد.

«تجربه ما با حماس بد است»

رادیو ارتش اسرائیل به نقل از دیشتر افزود: «حماس برای کسب منافع بیشتر، سیاست مانوردادن را در پیش گرفته است.»

او گفت: «همه می‌دانیم که این معامله بدون رهبری مصر انجام نخواهد شد. تجربه ما با حماس بسیار بد است. آنها هر مانوری برای کسب سود، مطابق دیدگاه خود انجام می‌دهند.»

مقامات مصری نزدیک به مذاکرات، پیشتر فاش کرده بودند که دو طرف به توافقی با میانجی‌گری بین‌المللی برای توقف جنگ و آزادی شماری از اسرای نزد حماس از اکتبر گذشته، بسیار نزدیک شده‌اند.

این مقامات یکشنبه 28 آبان، توضیح دادند که دست‌اندرکاران، پیشنهاد مربوط به آزادی تعدادی از زنان و کودکان نزد حماس در ازای همین تعداد زن و کودک فلسطینی در زندان‌های اسرائیل را مورد بررسی قرار دادند.

مقامات مصری در عین حال خاطرنشان کردند که اختلاف نظر میان اسرائیل و حماس در خصوص مدت زمان توقف نبرد، همچنان وجود دارد.

از سویی جان وینر، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز یکشنبه توضیح داد که دستیابی به توافق، نزدیک‌تر از هرزمانی در گذشته است.

قطر و آمریکا و همچنین مصر، از هفته‌ها پیش تلاش‌های پیگیرانه‌ای را برای دستیابی به توافق نظر میان حماس و اسرائیل در مورد پرونده اسرا آغاز کردند که منجر به حصول پیشرفتی در این پرونده دشوار شد.

با این حال تا این لحظه، فقط 4 اسیر از هفتم اکتبر، زمان حمله حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی به شهرک‌ها و پایگاه‌های نظامی اسرائیل در اطراف نوار غزه و گروگان‌گرفتن حدود 240 نفر، آزاد شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید