مقام آمریکایی: بیش از هر زمان به توافق تبادل اسرا در غزه نزدیکتر شدیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یکی از مقامات کاخ سفید روز یکشنبه 28 آبان فاش کرد دستیابی به توافق برای آزادی برخی از اسرای اسرائیلی در نوار غزه بیش از هر زمان دیگر نزدیکتر شده است.

جان واینر، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای با تلویزیونی NBC گفت که این توافق احتمالا شامل آزادی بیش از «ده‌ها تن» از اسرای اسرائیلی، وقفه طولانی‌مدت جنگ و توزیع کمک‌های بشردوستانه در غزه می‌شود.

وینر با بیان اینکه برخی اختلاف‌ها در این مذاکرات محدودتر شده افزود: «من معتقدم که بیش از هر زمانی به انعقاد این توافق نزدیک‌ هستیم».

او در عین حال هشدار داد: «تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود، هیچ توافقی درباره هیچ چیزی وجود نخواهد داشت. چنین مذاکراتی حساس و پیچیده ممکن است در آخرین لحظه از هم بپاشد».

به گفته واینر تاکنون درباره بیش از 12 «گروگان» مذاکره شده و این توافق احتمالاً شامل یک وقفه چندروزه بشود.

اولویت ارسال کمک‌ها

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «ما معتقدیم این توافق به ما امکان می‌دهد کمک‌های بشردوستانه بیشتری که در هر شرایطی برای ما یک اولویت است، به غزه برسانیم».

واینر تاکید کرد که اسرائیل نباید عملیات جنگی علیه حماس در جنوب نوار غزه انجام دهد مگر اینکه امنیت غیرنظامیان آواره فلسطینی و حفاظت از جان آنها را در اولویت قرار دهد.

او در مصاحبه‌ای جداگانه با شبکه «سی‌بی‌اس»، گفت: «ما معتقدیم که اگر اسرائیل احتمالا عملیات‌های رزمی در جنوب غزه انجام دهد، این حق را دارد».

واینر افزود: «ما معتقدیم، تا زمانی که غیرنظامیان در مناطق غزه هستند نباید اسرائیل عملیات نظامی را انجام دهد».

کاهش منطقه جنگی در غزه

واینر همچنین از اسرائیل خواست تا از عملیات نظامی خود در شمال نوار غزه درس بگیرد و با کاهش منطقه جنگی و شناسایی مکان‌هایی که غیرنظامیان می‌توانند در آن پناه بگیرند، حفاظت بیشتری از غیرنظامیان فراهم کند.

این در حالی است که روز یکشنبه شدت درگیری‌ها میان حماس و نیروهای اسرائیلی که تلاش می‌کردند به مناطق وسیعتری در غزه نفوذ کنند، شدت گرفته است.

حماس در حمله 7 اکتبر حدود 240 اسیر را در جریان حمله به شهرک‌های اسرائیلی اطراف غزه را به همراه خود به نوار غزه انتقال داد. پس از آن اسرائیل با حملات هوایی و سپس زمینی بسیار شدیدی را آغاز کرد که به کشته شدن هزاران غیرنظامی فلسطینی که اغلب آنها از کودکان و زنان بودند، منجر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید