نخست‌وزیر قطر: مذاکرات تبادل اسرا به رغم موانع همچنان ادامه دارد

نخست وزیر قطر با تاکید بر ادامه تماس‌ها با حماس و اسرائیل گفت که نقاط مورد اختلاف میان دو طرف «لجستیکی و عملیاتی» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر روز یکشنبه 28 آبان اعلام کرد که موانع «کوچکی» در مسیر روند مذاکرات برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل باقی مانده اما این مذاکرات همچنان ادامه دارد.

آل‌ ثانی در نشست خبری مشترک با جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا، با اشاره به تلاش‌های کشورش برای آزادی گروگان‌های نزد گروه‌های مسلح فلسطینی در نوار غزه گفت که گفت‌وگوها در اين زمينه پیشرفت خوبی داشته است.

نخست وزیر قطر با تاکید بر ادامه تماس‌ها با حماس و اسرائیل گفت که نقاط مورد اختلاف میان دو طرف «لجستیکی و عملیاتی» است.

از سوی دیگر، جوزیف بورل خواستار آزادی بی قید و شرط گروگان‌ها در غزه و اجازه دسترسی به آنان از طریق هلال احمر و صلیب سرخ شد.

اظهارات نخست‌وزیر قطر در حالی ایراد شد که روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، روز یکشنبه در گزارشی نوشت، توافق اولیه در‌باره وقفه‌ای میان اسرائیل و حماس با میانجیگری آمریکا حاصل شده است.

اما آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید یکشنبه بیست و هشتم آبان، در واکنش به گزارش «واشینگتن‌ پست» درباره‌ آزادی گروگان‌های اسرائیلی در دست حماس در ازای آتش‌بس پنج روزه در شبکه‌ اجتماعی «ایکس» نوشت: «ما هنوز به توافق نرسیده‌ایم، اما برای دستیابی به توافق به کار خود ادامه می‌دهیم».

نتانیاهو با بحران روبروست

گفتنی است که از چند هفته پیش، قطر، آمریکا و مصر تلاش‌های مستمری را برای دستیابی به توافق میان حماس و تل‌آویو در خصوص موضوع اسیران آغاز کردند، اما پیشرفتی چندانی در این زمینه حاصل نشد.

خبرنگار العربیه در اسرائیل گزارش داد که تظاهرات معترضان و خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی فشار زیادی بر دولت نتانیاهو وارد می‌کند تا برای آزادی آنان توافقی را بپذیرد.

خانواده‌ها از اینکه تاکنون مذاکرات نتایج ملموسی نداشته بسیار خشمگین هستند و می‌گویند گذشت زمان و ادامه بمباران‌های و عملیات زمینی اسرائیل در غزه ممکن است جان بستگانشان را به خطر بیندازد.

گروه‌های فلسطینی به رهبری حماس، در جریان حمله سحرگاه 7 اکتبر به شهرک‌ها و پایگاه‌های نظامی اسرائیل در اطراف نوار غزه، حدود 240 نفر که اکثرا دارای تابعیت دوگانه هستند را ربوده و به نوار غزه انتقال دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید