تصاویر دلخراش از ده‌ها کودک نارس در بیمارستان «الشفا»

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت: وضعیت کنونی این بیمارستان، غیر قابل تحمل و توجیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که صدها نفر، شنبه 27 آبان از مجتمع پزشکی «الشفا» خارج شدند، وزارت بهداشت غزه با اعلام این که 120 زخمی و نوزادان نارس، در داخل مرکز درمانی باقی مانده‌اند، تاکید کرد که با صلیب سرخ در این خصوص در تماس است.

بر اساس برآورد سازمان ملل، 2300 نفر هنوز در داخل این مجتمع بیمارستانی حضور دارند.

Advertisement

«العربیه»، صحنه‌های اختصاصی از نوزادان نارس در داخل بیمارستان الشفاء را پس از تخلیه نشان داد که در آن نوزادان روی یک تخت قرار داده شده و ورقه‌های آلومینیومی دور آنها پیچیده شده است.

مجتمع پزشکی الشفا در چهارراهی در منطقه مرکزی غربی غزه در نوار، مشرف به خیابان‌های عزالدین قسام و الوحده واقع‌شده که از سوی ارتش اسرائیل، تحت محاصره و هدف بمباران متمرکز قرار دارد.

اکثر پزشکان، بیماران و آوارگان، به دنبال ضرب‌الاجل اعلام شده توسط ارتش اسرائیل در روز شنبه، به بیمارستان‌های دیگر در مرکز، تخلیه شدند، در حالی که نوزادان نارس و ده‌ها بیمار هنوز در داخل ساختمان هستند.

صحنه دلخراش

صدها بیمار با پای پیاده یا با ویلچر در مسافتی بیش از دو کیلومتر تخلیه شدند.

سازمان جهانی بهداشت نیز با اعلام ریاست ماموریتی در شنبه 27 آبان و حرکت به سمت بیمارستان «الشفا» در غزه خاطرنشان کرد که در حال کار بر روی طرح‌هایی برای تخلیه بیمارستان است که به گفته این سازمان، به «منطقه مرگ» تبدیل شده است.

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که به همراه شرکای خود در راستای «برنامه‌ریزی اضطراری برای تخلیه فوری بیماران، کارکنان و خانواده‌های آنها» کار می‌کند و 291 بیمار و 25 امدادرسان شنبه همچنان در بیمارستان بودند.

در بیانیه این سازمان آمده است که این تیم، یک گور دسته جمعی را در ورودی بیمارستان رویت کرده که گفته شده، بیش از 80 نفر در آنجا دفن شده‌اند.

پیشتر، تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، شنبه گفته بود که بیمارستان الشفا در غزه دیگر قادر به ارائه خدمات به بیماران نیست و آب، برق و سوخت وجود ندارد و تمام تجهیزات پزشکی از میان رفته و تمام شده است.

گبریسوس خواستار حفاظت از مراکز بهداشتی و غیرنظامیان شد و وضعیت کنونی بیمارستان را «غیر قابل تحمل و توجیه» توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید