سازمان جهانی بهداشت خواستار تخلیه بیمارستان الشفا شد

سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ: طی بیست و چهار ساعت گذشته نزدیک به هزار نفر در نوار غزه جان خود را از دست داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت با اعلام ریاست ماموریتی در شنبه 27 آبان و حرکت به سمت بیمارستان «الشفا» در غزه خاطرنشان کرد که در حال کار بر روی طرح‌هایی برای تخلیه بیمارستان است که به گفته این سازمان، به «منطقه مرگ» تبدیل شده است.

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که به همراه شرکای خود در راستای «برنامه‌ریزی اضطراری برای تخلیه فوری بیماران، کارکنان و خانواده‌های آنها» کار می‌کند و 291 بیمار و 25 امدادرسان شنبه همچنان در بیمارستان بودند.

در بیانیه این سازمان آمده است که این تیم، یک گور دسته جمعی را در ورودی بیمارستان رویت کرده که گفته شده، بیش از 80 نفر در آنجا دفن شده‌اند.

وضعیت کنونی بیمارستان الشفا

پیشتر، تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، شنبه گفته بود که بیمارستان الشفا در غزه دیگر قادر به ارائه خدمات به بیماران نیست و آب، برق و سوخت وجود ندارد و تمام تجهیزات پزشکی از میان رفته و تمام شده است.

گبریسوس در حساب کاربری خود در پلتفرم«ایکس» گفت که سازمان جهانی بهداشت، امروز ریاست هیئت اعزامی سازمان ملل برای ارزیابی اوضاع بیمارستان الشفا را بر عهده داشت و «تیم پزشکی در بیمارستان الشفا برای تخلیه بیمارانی که دیگر نمی‌توانند در بیمارستان مراقبت شوند، درخواست حمایت کردند. ما در حال کار با شرکای خود هستیم تا طرح تخلیه فوری بیمارستان را تهیه کنیم.»

گبریسوس خواستار حفاظت از مراکز بهداشتی و غیرنظامیان شد و وضعیت کنونی را «غیر قابل تحمل و توجیه» توصیف کرد.

وقوع حوادث هولناک در غزه

از سویی فولکر ترک، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز یکشنبه 28 آبان اعلام کرد، «حوادثی هولناک» طی ساعات گذشته در نوار غزه رخ داده است.

به گزارش این سازمان در «ایکس»، ترک گفت: «وقوع حوادث هولناک ساعات گذشته در غزه، از جمله گزارش‌هایی مبنی بر خروج افراد از بیمارستان الشفا، کشته‌شدن تعداد زیادی در مدرسه‌ آنروا و فراخوان‌های اسرائیل برای ترک خان‌یونس، بر لزوم آتش‌بس فوری تاکید دارد.»

ترک افزود: «غیرنظامیان باید بالاتر از همه ملاحظات باشند و حفاظت از آنها امری ضروری است.»

در همین راستا، منیر البرش، مدیرکل وزارت بهداشت نوار غزه تأکید کرد که کادر پزشکی، مجروحان و مردم آواره‌ به زور با تهدید اسلحه مجبور به تخلیه مجتمع پزشکی الشفا شدند.

هزار کشته ظرف 24 ساعت

البرش در مصاحبه با «العالم‌العربی» گفت: «همه مجروحان جلوی بیمارستان جمع شدند و با تانک‌هایی که ما را از هر طرف محاصره کرده بودند به راه افتادیم تا به انتهای گذرگاه امن اجباری از سوی ارتش اسرائیل رسیدیم، برخی به‌ویژه زخمی‌ها به سمت جنوب رفته و عده‌ای به مناطق شمالی که ارتش اسرائیل در صدد تخلیه آنهاست، بازگشتند.»

به گفته البرش «راه‌رفتن به همراه بیش از 650 مجروح با پای پیاده و در حال کشیدن گاری‌ها و تخت‌ها، صحنه وحشتناکی بود.»

از سویی هشام مهنا، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز گفت: «بر اساس برآوردهای مقامات بهداشتی در نوار غزه، طی بیست و چهار ساعت گذشته نزدیک به هزار نفر در نوار غزه جان خود را از دست داده‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید