آمریکا گزارش «واشینگتن‌ پست» درباره‌ توافق اولیه اسرائیل و حماس را تکذیب کرد

«موساد» اسرائیل از نزدیک با دوحه و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» در تنظیم این توافق همکاری داشت که مقامات اسرائیلی هنوز در مورد آن تردید دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید یکشنبه بیست و هشتم آبان، در واکنش به گزارش «واشینگتن‌ پست» درباره‌ آزادی گروگان‌های اسرائیلی در دست حماس در ازای آتش‌بس پنج روزه در شبکه‌ اجتماعی «ایکس» نوشت: «ما هنوز به توافق نرسیده‌ایم، اما برای دستیابی به توافق به کار خود ادامه می‌دهیم».

پیشتر «واشینگتن‌ پست» در گزارشی نوشته بود که توافق آزمایشی شش صفحه‌ای حاوی جزئیات آزادی شماری از اسرا توسط حماس و اسرائیل ممکن است ظرف چندروز آینده، حاصل شود.

Advertisement

منابع آگاه به «واشینگتن‌ پست» گفته‌اند که اسرائیل، آمریکا و حماس در آستانه دستیابی به توافقی برای آزادی ده‌ها زن و کودک گروگان در نوار غزه در ازای توقف پنج روزه نبردها قرار دارند.

این روزنامه به نقل از این منابع نوشت، بر اساس توافق مفصل شش صفحه‌ای، همه طرف‌های متخاصم، عملیات جنگی را دست‌کم برای پنج روز در ازای «آزادی 50 اسیر یا بیشتر در گروه‌های کوچک در هر 24 ساعت یک بار» متوقف می‌کنند.

به گفته این منابع، روند آزادسازی اسرا چه‌بسا ظرف چندروز آینده، آغاز شود.

«واشینگتن پست» افزود که نظارت هوایی بر تحرکات زمینی برای کمک به اجرای آتش‌بس، اعمال خواهد شد تا ورود مقدار قابل توجهی از کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه، تسهیل شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز شنبه وجود یک معامله قریب‌الوقوع در رابطه با اسرا را رد کرد.

حماس پیشتر با تاکید بر آمادگی خود برای آزادی غیرنظامیان در ازای آزادی اسرای فلسطینی در زندان‌های اسرائیل شامل صدها کودک و زن، خاطرنشان کرده بود که اسراییل، با مخالفت با آتش‌بس، عملا مانع انتقال اسرا می‌شود.

از هفته‌ها پیش مذاکرات غیر مستقیم میان اسرائیل و حماس از طریق قطر در جریان است و مصر نیز نقش موثری ایفا کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید