سازمان جهانی بهداشت: از شش مورد نیازهای اساسی زندگی پنج مورد در غزه نایاب است

مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت: ده‌ها هزار نفر در غزه، از عفونت‌های ریوی، گوارشی و گال رنج می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که جنگ غزه وارد چهل و سومین روز خود شده، احمد المنظری، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در خاورمیانه به خبرگزاری‌ «جهان عرب» گفت که ده‌ها هزار نفر در نوار غزه از عفونت‌های ریوی و گوارشی رنج می‌برند و از فروپاشی نظام سلامت، در طولانی مدت هشدار داد.

المنظری شامگاه جمعه اعلام کرد که در پی 43 روز محاصره غزه توسط اسرائیل مناطق مختلف این باریکه از برق، آب و سوخت محروم است و بیش از 60 هزار نفر به بیماری‌های ریوی، بیش از 35000 نفر دیگر از عفونت‌های گوارشی و اسهال به ویژه کودکان و زنان باردار رنج می‌برند.

به گفته او حدود 16000 نفر نیز به بیماری گال و عفونت پوستی مبتلا هستند.

بنا به این اظهارات، حدود 450 هزار نفر در غزه، از بیماری‌های روانی متوسط و شدید، اعم از افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه، یا اضطراب و همچنین از اختلال دو قطبی رنج می برند.

المنظری با اشاره به آوارگی 1.7 میلیون نفر از جمعیت غزه به جنوب این باریکه، وضعیت بهداشت عمومی در اسفبار خواند و افزود: در غزه از شش مورد ضروریات اولیه زندگی، پنج مورد نایاب است؛ آب، غذا، دارو، کار و سرپناه و تنها هوا باقی مانده است.»

المنظری ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه را «بسیار کند» توصیف کرد و گفت: پیش از حمله، روزانه 500 کامیون حامل انواع کمک‌ها وارد غزه می‌شد که اکنون با گذشت 6 هفته از حمله، تقریبا 1130 کامیون وارد شده که 220 کامیون شامل تجهیزات پزشکی بوده است.

او افزود: سهم سازمان بهداشت جهانی از این کامیون‌ها، حدود 16 کامیون با 70 تن لوازم پزشکی، دستگاه‌ها و تجهیزات، دارو، ابزار جراحی و اورژانسی بوده است، اما متاسفانه این قطره ای در اقیانوس است که پاسخگوی نیازها نیست، به ویژه که تعداد مجروحان از 30 هزار مجروح گذشته است.

المنظری خاطرنشان کرد که پیشنهادهای متعددی برای انتقال نوزادان نارس که پرورشگاه‌های بیمارستان‌های غزه جواب‌گوی آن‌‎ نیست، از جمله انتقال این نوزادان با آمبولانس‌های مجهز به مصر ارایه شده، اما متاسفانه به دلیل پیچیدگی اقدامات، آمبولانس‌های مصری اجازه ورود به غزه را ندارند و اسرائیل باید تجهیزات کامل تضمین سلامت این کودکان را در بیمارستان فراهم کند یا امکان انتقال امن این نوزادان به بیمارستان جایگزینی را میسر سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید