مصر مجددا بر مخالفت خود با کوچاندن فلسطینی‌ها به سینا تاکید کرد

رئیس جمهوری مصر در دیدار با رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار آتش‌بس فوری در نوار غزه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر روز شنبه 27 آبان بار دیگر بر مخالفت قاطع قاهره با کوچ دادن فلسطینی‌ها در داخل یا خارج از سرزمین‌هایشان، به ویژه به صحرای سینا، تاکید کرد.

السیسی در دیدار خود با «اورزولا فُن دِر لایِن»، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا تاکید کرد که تنها راه حل مسئله فلسطین دستیابی به صلحی جامع و عادلانه بر اساس راه حل دو کشوری مطابق با قطعنامه‌ها و مراجع بین‌المللی است.

احمد فهمی، سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که در این دیدار و گفت‌وگو بر روی آخرین تحولات تشدید تنش نظامی اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی تمرکز شد و السیسی بر موضع مصر در مورد لزوم برقراری فوری آتش‌بس در غزه و حفاظت از غیرنظامیان و حصول اطمینان از ارسال کمک‌های امدادی و بشردوستانه به ساکنان نوار غزه که در معرض رنج‌های انسانی عظیمی قرار دارند، تاکید کرد.

قدردانی از نقش مصر

رئیس جمهوری مصر همچنین پایبندی جامعه بین‌المللی به وظایف و مسئولیت‌های آن در اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل در این زمینه را خواستار شد.

از سوی دیگر رئیس کمیسیون اروپا به ارزیابی خود از تحولات اوضاع در غزه پرداخت و بر قدردانی عمیق اتحادیه اروپا از نقش اساسی مصر در این زمینه تاکید کرد.

تقویت روابط مصر و اتحادیه اروپا

سخنگوی ریاست جمهوری مصر تصریح کرد:«در این دیدار راه‌های تقویت روابط همکاری بین مصر و اتحادیه اروپا در پرتو روابط نزدیک و تنگاتنگ میان دو طرف مورد بحث و بررسی قرار گرفته و درباره ادامه همکاری‌ها جهت تقویت این روابط و پیشبرد آن به سوی افق‌هایی گسترده‌تر در زمینه‌های مختلف تاکید شد.

در همین حال خبرگزاری «بلومبرگ» به نقل از منابع آگاه خود گفته است هدف «فون در لاین» از بازدید از قاهره افزایش تلاش‌ها برای حمایت از توسعه اقتصادی در مصر و کاهش اثرات بحران جاری در این کشور است.

اتحادیه اروپا پیشتر در حال بررسی مشارکت مصر در توسعه اقتصادی بود، اما اکنون با توجه به اهمیت استراتژیک قاهره و نگرانی‌های این کشور درباره افزایش جریان پناهجویان به‌ویژه از کشورهای آفریقایی، اتحادیه اروپا می‌خواهد این تلاش‌ها را تسریع بخشد.

این منابع گفتند اعضای فدراسیون اتحادیه اروپا از جمله آلمان و فرانسه از این تلاش‌ها حمایت می‌کنند، اگرچه جدول زمانی و اعداد نهایی هنوز در حال آماده شدن است.
این کشورها یک طرح جامع شامل 6 اولویت در زمینه اقتصاد، سرمایه گذاری، مهاجرت و امنیت ارائه دادند.

سرمایه‌گذاری 9 میلیارد یورویی

در زمینه اقتصادی نیز اتحادیه اروپا می‌خواهد گزینه‌هایی را با کشورهای عضو بررسی کند تا به مصر در زمینه رهایی از بار بدهی‌های خود کمک کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اتحادیه اروپا یک طرح سرمایه‌گذاری به قیمت 9 میلیارد یورو معادل 9.8 میلیارد دلار در بخش‌های دیجیتال، انرژی، کشاورزی و حمل و نقل پیشنهاد خواهد کرد که شامل یک همایش سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی شده برای بهار آینده خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید