حداد عادل: ورود ایران به جنگ غزه ما را با آمریکا درگیر خواهد کرد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران: اسرائیل می‌خواست جنگ غزه را به جنگی میان ایران و آمریکا تبدیل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

غلامعلی حدادعادل، یکی از اعضای برجسته مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران طی مصاحبه‌ای تلویزیونی تاکید کرد که ایران برای اجتناب از درگیر شدن در جنگی بزرگ با آمریکا از ورود به جنگ غزه خودداری کرده است.

حدادعادل گفت که اسرائیل امیدوار بود که ایران درگیر جنگ غزه شود تا وارد رویارویی با آمریکا بشود.

او افزود:«باید به مردمی که خواهان ورود ایران به جنگ غزه هستند، بگوییم شاید این همان چیزی است که اسرائیل می‌خواهد، یعنی تبدیل جنگ غزه به جنگی دیگر بین ایران و آمریکا».

حدادعادل اظهار داشت که ایران تصمیم درستی مبنی بر اجتناب از شرکت در جنگ غزه گرفته است.

عضو مجلس تشخیص مصلحت نظام در توضیح اظهارات خود و موضع اخیر کشورش در قبال جنگ غزه گفت، اگر چنین اتفاقی بیفتد و ایران به این جنگ ورود کند اسرائیل نجات پیدا خواهد کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد، تصمیم ایران برای دور شدن از غزه به نفع فلسطینی‌ها بوده است.

حداد عادل افزود: «شاید ورود ایران به جنگ به نفع آرمان فلسطین نباشد».

در همین راستا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشین ایران نیز در گفت‌وگویی مطبوعاتی با تمجید از مواضع علی خامنه‌ای، رهبر ایران که از ورود به جنگ در کنار حماس خودداری کرد، آن را موضعی «هوشمندانه» توصیف کرد.

ظریف افزود که حمایت ایران از مقاومت فلسطین شامل جنگ در کنار گروه‌های فلسطینی نمی‌شود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران هم روز جمعه اعلام کرد که مقامات کشورش از طریق راه‌های دیپلماتیک به آمریکا اطلاع دادند که تمایل به تشدید درگیری‌ فلسطین و اسرائیل نیستند.

عبداللهیان حمله «طوفان الاقصی» را که حماس در 7 اکتبر گذشته به اسرائیل انجام داد، «حق مشروع آن برای دفاع از خود» توصیف کرد، اما تأکید کرد که کشورش با «کشتن زنان و کودکان در هر کجا» مخالف است.

پس از حمله 7 اکتبر حماس به شهرک‌های اسرائیلی اطراف نوار غزه که در پی آن 1200 نفر کشته و 240 نفر دیگر به گروگان گرفته شدند، مقام‌های نظامی در تل‌آویو متعهد شدند که جنبش حماس که شهر غزه را در کنترل دارد را نابود کنند به همین دلیل اسرائیل از تاریخ 7 اکتبر تاکنون بیشتر بخش‌های غزه را بمباران کرده است. این جنگ به آواره شدن حدود دو سوم از جمعیت 2.3 میلیونی نوار غزه منجر شده است.

وزارت بهداشت فلسطین در غزه روز جمعه اعلام کرد که در نتیجه بمباران مستمر اسرائیل به نوار غزه 12000 نفر کشته و 30 هزار نفر زخمی شدند که اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

این وزارت با بیان اینکه در میان قربانبان 5 هزار کودک و 3300 زن هستند، خاطرنشان کرد: «تعداد مجروحین نیز تقریبا به 30 هزار نفر رسیده است.

وزارت بهداشت فلسطین در غزه اعلام کرد که تعداد مفقودین به بیش از 3750 نفر از جمله 1800 کودک افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید