تاکید وزیر خارجه سعودی در دیدار با جوزپ بورل بر تامین امنیت کریدورهای بشردوستانه

وزیر خارجه اردن در همایش «گفت‌وگوی منامه 2023 »: جنگ اسرائیل در نوار غزه، دفاع از خود نیست بلکه یک تجاوز آشکار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی شنبه 27 آبان در دیدار با با جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، در حاشیه همایش «گفت‌وگوی منامه 2023 » بر اهمیت تامین امنیت کریدورهای فوری بشردوستانه برای امدادرسانی به کودکان، زنان و غیرنظامیان غزه تاکید کرد.
وزیر خارجه سعودی از جامعه جهانی خواست در برابر تمامی موارد نقض آشکار قوانین بشردوستانه بین‌المللی توسط نیروهای اشغالگر اسرائیل علیه غیرنظامیان در غزه بایستد.
در همین راستا، شاهزاده فیصل بن فرحان و کاترین کولونا، همتای فرانسوی او، جمعه بر اهمیت آتش‌بس فوری در نوار غزه و توانمندسازی سازمان‌های بشردوستانه و امدادی برای رساندن کمک‌های فوری و ضروری به غزه، تاکید کردند.

پیشتر، ولید الخریجی، معاون وزیر امور خارجه سعودی شنبه در جریان همایش«گفت‌وگوی منامه 2023 » اعلام کرد که فلسطین «رخدادهای تراژیک و موارد نقض وحشیانه حقوق شهروندان بی‌گناه» در نتیجه تداوم تشدید تنش عملیات نظامی اسرائیل را شاهد است.
الخریجی در این همایش افزود: «بارها بر محکومیت هدف قراردادن غیرنظامیان به هر شکل و تحت هر بهانه، تاکید کرده‌ایم. ادامه جنگ غزه و طولانی‌شدن آن منجر به یک فاجعه انسانی غیر قابل توجیه می‌شود و منطقه را به منازعه‌های گسترده‌تر می‌کشاند که تقویت امنیت منطقه را تضعیف کرده و شانس برقراری صلح در منطقه را با مشکل مواجه می‌سازد.»
او در ادامه تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی به همسوسازی تلاش‌ها برای آزادی گروگان‌ها و بازداشت‌شدگان و احیای تلاش‌ها در راستای برقراری صلح عادلانه و فراگیر،ادامه خواهد داد. او در عین حال افزود که کشورش به هم‌افزایی تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس فوری و رفع محاصره تحمیلی غزه ادامه خواهد داد.
ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن نیز شنبه در همین همایش گفت که «جنگ اسرائیل در نوار غزه، دفاع از خود نیست، بلکه یک تجاوز آشکار است و هیچ چیز نمی‌تواند این جنگ را توجیه کند.»
الصفدی طی سخنرانی خود در این همایش با اشاره به هدف اعلام‌شده اسرائیل از جنگ برای نابودی جنبش حماس، گفت: «نمی‌دانم اسرائیل چگونه می‌تواند به هدف خود برای نابودی حماس، دست یابد.»
وزیر خارجه اردن بار دیگر تاکید کرد که این کشور، «اجازه آواره‌شدن فلسطینیان را نخواهد داد و این امر جنایت جنگی و تهدیدی مستقیم برای امنیت ملی ما است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید