اسرائیل خواهان تخلیه فوری مجتمع بیمارستانی الشفا در غزه شد

اسرائیل ضمن هشدار به اهالی خان‌یونس از آنها خواست فورا به سمت غرب حرکت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در آخرین تحولات جنگ جاری در غزه، خبرنگار «العربیه» شنبه 27 آبان ا گزارش داد که توپخانه اسرائیل، شهر غزه را زیر آتش سنگین گرفته است. رسانه‌های فلسطینی نیز اعلام کردند که نیروهای اسرائیلی، خواستار تخلیه مجتمع بیمارستانی الشفا در غزه ظرف یک ساعت شدند.
هنوز جزئیات بیشتری در دسترس نیست، اما این مجتمع تحت محاصره‌، از چند روز پیش هدف یورش نیروهای اسرائیلی قرار گرفته است.
از سوی دیگر، گردان‌های القدس، شاخه نظامی جنبش الجهاد در بیانیه‌ای روز شنبه اعلام کرد عوامل این گروه، هفت خودروی نظامی اسرائیل را در تل الهوا و صبرا در جنوب غربی شهر غزه، هدف قرار دادند.
این در حالی است که رسانه‌های فلسطینی از کشته و زخمی‌شدن ده‌ها نفر در بمباران مدرسه «آنروا» در تل‌الزعتر غزه توسط اسرائیل خبر دادند. وزارت کشور غزه نیز اعلام کرد که بر اثر بمباران مناطق مختلف شمال نوار غزه، شماری از اجساد کشته‌ها به بیمارستان اندونزی و بیمارستان کمال عدوان رسید.
رسانه‌های فلسطینی پیشتر از کشته‌شدن ده‌ها نفر در نتیجه بمباران اسرائیل در جنوب و مرکز نوار غزه خبر داده بودند. به گزارش خبرنگار «العربیه»، حدود 28 فلسطینی که بیشتر آنها کودک بودند در ساعات اولیه بامداد شنبه، طی بمباران شهر خان‌یونس در جنوب نوار غزه توسط اسرائیل کشته شدند. بنابر این گزارش‌ها، بیت لاهیا نیز در معرض بمباران سنگین اسرائیل قرار دارد.

خبرگزاری فلسطین«وفا» اعلام کرد که جنگنده‌های اسرائیلی شنبه، خانه‌ای را در محله التفاح در شرق شهر غزه بمباران کردند که بر اثر آن، شماری کشته و زخمی شدند. «وفا» افزود: این جنگنده‌ها همچنین یک مرکز فرهنگی در رفح در جنوب نوار غزه را بمباران کردند.

ویرانی کامل 52 مسجد

به گزارش «وفا» نیروی هوایی اسرائیل مسجد بزرگ در اردوگاه المغازی در مرکز نوار غزه را بمباران کرد که با این حساب، بیش از 192 مسجد در نوار غزه توسط اسرائیل بمباران شدند و 56 مسجد به شکل کامل، منهدم شد.
از سوی دیگر اسرائیل در هشدار جدید به فلسطینیان ساکن خان‌یونس، از آنها خواست که به سمت غرب، دور از مناطق زیر آتش حرکت کنند تا در فاصله نزدیک با کمک‌های بشردوستانه قرار بگیرند.
این هشدار بیانگر برنامه‌ریزی جدید اسرائیل برای حمله به حماس در جنوب بعد از کنترل منطقه شمال غزه است.
مارک رگو، دستیار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، جمعه به «ام‌اس‌ان‌بی‌سی»گفت: «ما از مردم می‌خواهیم جابجا شوند. می‌دانم که برای بسیاری از آنها آسان نیست، اما نمی‌خواهیم غیرنظامیان درمعرض آتش باشند.»
چنین اقدامی می‌تواند صدها هزار فلسطینی که برای فرار از حمله اسرائیل به شهر غزه، به سمت جنوب حرکت کرده‌اند را به همراه 400 هزار ساکنان شهر جنوبی خان‌یونس، مجبور به کوچ مجدد کرده و بحران انسانی خطرناک را تشدید کند.
در پی بمباران‌های سنگین اسرائیل در غزه و صدور دستورات برای تخلیه بخش شمالی آن، نزدیک به دو سوم از جمعیت 2.3 میلیونی غزه آواره شده و جمع کثیری از این تعداد، نسبت به آوارگی دائمی خود نگران هستند.

بیش از 12 هزار کشته فلسطینی

این در حالی است که مسئولان بهداشتی غزه جمعه از رسیدن شمار کشته‌ها به بالای 12 هزارنفر خبر دادند که 5 هزار نفر از آنها کودک هستند. به روزرسانی منطم شمار قربانیان به دلیل دشواری گردآوری داده‌ها وقطع مکرر ارتباطات، انجام نمی‌شود.
با گذشت 7 هفته از جنگ غزه، هیچ نشانه از فروکش‌کردن آن به‌رغم فراخوان‌های بین‌المللی برای آتش‌بس یا دست‌کم وقفه بشردوستانه مشاهده نمی‌شود.
دراین گیرو دار، نگرانی‌ها در این خصوص که محاصره شهر غزه به بروز قحطی و شیوع بیماری بیانجامد، افزایش یافته است.
از سویی اسرائیل جمعه ظاهرا به فشارهای بین‌المللی تن در داد و ضمن موافقت با ورود کامیون‌های حامل سوخت به غزه، متعهد شد که «محدودیت» را بر کمک‌های درخواست شده از سوی سازمان ملل، اعمال نکند.
در این رابطه اسرائیل اعلام کرد که اجازه ورود روزانه دو کامیون سوخت را بنا به درخواست واشینگتن از سازمان ملل در راستای برطرف‌کردن نیازهای اساسی خواهد داد و برنامه برای گسترش دامنه کمک‌ها را مطرح کرد.

نگرانی از بروز قحطی

آژانس‌های سازمان ملل متحد هشدار داده‌اند که شرایط بشردوستانه در غزه به سرعت رو به وخامت است و برنامه جهانی غذا از «احتمال فوری وقوع قحطی» خبر داد.
این در حالی است که اسرائیل مرتبا تاکید دارد که مجتمع بیمارستانی الشفا در غزه، حاوی مقر فرماندهی حماس است ولی این ادعا از سوی کارکنان این مجتمع تکذیب شد و موارد ادعایی اسرائیل در این خصوص، هنوز به اثبات نرسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید