در بمباران خان‌یونس 26 نفر کشته شدند؛ اسرائیل از ساکنان خواست به غرب غزه کوچ کنند‌

به گفته ناظران، این هشدار نشان می‌هد که اسرائیل پس از تسط بر شمال غزه، قصد حمله به حماس در جنوب را دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش خبرگزاری فلسطین، در نتیجه بمباران اسرائیل بامداد شنبه، به شهر خان‌یونس در نوار غزه 26 فلسطینی که بیشتر آنها کودک بودند، کشته شدند.

طبق این گزارش، در پی حمله هوایی جنگنده‌های اسرائیل به خانه‌ای در محله التفاح شرق غزه نیز، شماری کشته و زخمی شدند.

بنا به این گزارش جنگنده‌های اسرائیل همچنین یک مرکز فرهنگی شهر رفح در جنوب نوار غزه را بمباران کردند و هواپیمای نظامی اسرائیل مسجد بزرگی در اردوگاه مغازی در مرکز نوار غزه هدف قرار داد.

بر اساس آمار این خبرگزاری، از میان 192 مسجدی که اسرائیل در نوار غزه هدف قرار داده، 56 مسجد به طور کامل ویران شده است.

کوچاندن اجباری ساکنان به غرب غزه

از سوی دیگر، اسرائیل در هشدار جدیدی به فلسطینی‌های ساکن شهر خان یونس از آن‌ها خواسته که به سمت غرب غزه، خارج از محدوده جنگ و نزدیک به کمک‌های بشردوستانه حرکت کنند. به گفته ناظران، این هشدار نشان می‌هد که اسرائیل پس از تسط بر شمال غزه، قصد حمله به حماس در جنوب را دارد.

مارک ریگو، یکی از دستیاران بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز جمعه در مصاحبه‌ای تلوزیونی گفت: «ما از مردم خواسته‌ایم که از این سمت منقل شوند. می‌دانم که برای بسیاری آسان نیست، اما نمی‌خواهیم که غیرنظامیان در دام میدان جنگ بیفتند.«

چنین اقدامی، صدها هزار فلسطینی را برای فرار از حمله اسرائیل به غزه، همراه با ساکنان شهر خان‌یونس، مجبور به کوچ به سمت جنوب می‌کند و این بحران انسانی را افزایش می‌دهد. جمعیت شهر خان‌یونس را بیش از 400 هزار نفر برآورد می‌شود.

روز جمعه، مسئولان بهداشت غزه اعلام کردند که تعداد کشته‌شدگان به بیش از 12000 نفر از جمله 5000 کودک رسیده است و آمار تلفات به دلیل دشواری جمع‌آوری اطلاعات و قطع مکرر ارتباط به‌روز نمی‌شود.
با ورود جنگ به هفتمین هفته، هیچ نشانه‌ای از درخواست‌های بین المللی برای پایان جنگ یا حداقل، آتش‌بس دیده نمی‌شود.

در بحبوحه هشدارها، که محاصره غزه منجر به قحطی و انواع بیماری‌ها می شود، اسرائیل تسلیم فشارهای بین المللی شده و با ورود کامیون‌های حامل سوخت به غزه موافقت کرد و قول داده که محدودیت‌هایی برای کمک‌های درخواستی سازمان ملل ایجاد نکند.

اسرائیل اشاره کرده که به درخواست واشینگتن، روزانه اجازه ورود به دو کامیون حامل سوخت را می‌دهد تا به سازمان ملل متحد در رفع نیازهای اساسی کمک کنند و از برنامه‌هایی برای افزایش کمک‌ها نیز گفته است.

آژانس سازمان ملل متحد هشدار داده که شرایط انسانی در غزه به سرعت رو به وخامت است. برنامه جهانی غذا هم درباره «قحطی فوری» هشدار جدی داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید