رهبر اپوزیسیون اسرائیل: زمان برکناری نتانیاهو و افراط‌گرایان از دولت فرا رسیده است

یائیر لاپید: زمان آن شده و به تشکیل دولت بازسازی ساختاری ملی به رهبری حزب لیکود، برای جایگزینی نتانیاهو و افراط‌گرایان نیاز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل، پنج‌شنبه 25 آبان، گفت: زمان جایگزینی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل فرا رسیده است و حمایت گسترده‌ای از تشکیل یک دولت وحدت به رهبری حزب راست‌گرای لیکود که نتانیاهو عضو آن است، خواهد شد.

لاپید که به جنبش میانه‌روی تعلق دارد و سال گذشته برای مدت کوتاهی نخست‌وزیر بوده است، در توضیح دیدگاه خود گفت که او معتقد است تعداد زیادی از اعضای کنست که شامل 120 می‌شود از چنین دولت ائتلافی حمایت خواهند کرد.

اظهارات لاپید در حالی بیان می‌شود که تهاجم نظامی گسترده اسرائیل به نوار غزه در پاسخ تلافی‌جویانه به حمله غافلگیرانه هفتم اکتبر حماس، همچنان ادامه دارد.

عملیات نظامی اسرائیل علیه گروه حماس که با محاصره کامل ساکنان نوار غزه و بمباران شدید و گسترده این باریکه و هدف گرفتن غیرنظامیان فلسطینی و زیرساخت‌ها همراه بود تاکنون به‌رغم کشتار غیرنظامیان از تحقق اهداف خود در نابودی حماس و بازگردان اسرا و گروگان‌های اسرائیلی ناکام مانده و انتقادات شدیدی را در سطح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی علیه دولت نتانیاهو که پیش از آن نیز در هفتم اکتبر دچار شکست اطلاعاتی و امنیتی شده بود، برانگیخته است.

رهبر اپوزیسیون اسرائیل، در سکوی «ایکس»، (توئیتر سابق)، نوشت: «زمان آن فرا رسیده است، ما باید یک دولت بازسازی ساختارهای ملی تشکیل دهیم، و این دولت توسط لیکود رهبری شود و نتانیاهو و افراط گرایان برکنار شوند، و همچنین بیش از 90 عضو در ائتلاف برای بهبود و وفاق مجدد شریک خواهند بود.

حزب لیکود بزرگترین حزب در ائتلاف حاکم در اسرائیل که شامل احزاب ملی‌گرا و مذهبی افراطی می‌شود، است. این احزاب مجموعاً 64 کرسی در کنست دارند.

لاپید، رهبر مخالفان دولت کنونی اسرائیل، پیش‌تر و به‌‌رغم موافقت سایر اعضای میانه‌روی کنست برای پیوستن و کمک به مدیریت جنگ اسرائیل علیه حماس، از پیوستن به این کابینه نظامی و شورای جنگ که در آغاز درگیری توسط نتانیاهو تشکیل شده بود، امتناع کرد.

لاپید در پلتفرم ایکس، افزود: «می‌شنوم کسانی که می‌گویند زمان آن فرا نرسیده است، اما ما 40 روز صبر کردیم، دیگر فرصتی نداریم و آن‌چه ما اکنون به آن نیاز داریم دولتی است که با هیچ چیز جز امنیت و اقتصاد تعامل نکند.»

یائیر لاپید در پایان سخنان خود گفت:«ما نمی‌توانیم در سال آینده یک دوره انتخاباتی دیگر را تحمل کنیم که طی آن به جنگ ادامه داده و فاجعه‌بار بودن طرف مقابل را توجیه کنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید