شورای امنیت سازمان ملل با برقراری «وقفه بشردوستانه» در غزه موافقت کرد

این قطعنامه خواستار برقراری آتش‌بس فوری و گسترده و ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای مدت زمان کافی جهت رساندن کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در غزه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه 24 آبان برای اولین بار از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس، سکوت خود را شکست و خواستار برقراری وقفه بشردوستانه «فوری و طولانی‌مدت» در نوار غزه شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قطعنامه‌ای که توسط کشور مالت تهیه شده بود، با اکثریت 12 رای موافق و 3 رای ممتنع ایالات متحده، بریتانیا و روسیه به تصویب رسید.

این قطعنامه خواستار برقراری آتش‌بس فوری و گسترده و ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای مدت زمان کافی جهت رساندن کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در غزه شد.

مدت آتش‌بس

در این قطعنامه واژه «چند روز کافی» به کار رفته که این واژه این پرسش را مطرح کرده که مدت آتش‌بس باید چند روزه باشد.

در پیش‌نویس قبلی قطعنامه که نسخه‌ای از متن آن به دست خبرگزاری فرانسه رسیده بود، شورای امنیت خواستار توقف 5 روز متوالی درگیری‌ها شده بود که قرار است 24 ساعت پس از تصویب این قطعنامه آتش‌بس اجرایی شود.

در این زمینه استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، اظهار داشت: «مدت آتش‌بس باید به اندازه کافی طولانی باشد تا به ما اجازه دهد منابع کمک‌ها را بسیج کنیم زمانی که سوخت کافی در اختیار داشته باشیم، می‌توانیم نیازهای مردم غزه را بدون ورود به جزئیات آن برآورده کنیم».

آزادی گروگان‌ها

پیش‌نویس قطعنامه که تقریباً در هر پاراگراف بر وضعیت کودکان تأکید می‌کند، همچنین از همه طرف‌های درگیر خواست که به تعهدات‌ خود به قوانین بین‌المللی، به ویژه در مورد حمایت از غیرنظامیان، به ویژه کودکان، احترام بگذارند.

قطعنامه همچنین خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط همه گروگان‌های حماس و دیگر جناح‌ها، به ویژه کودکان شده است.

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، وزارت خارجه این کشور در واکنش به این قطعنامه اعلام کرد، تا زمانی که بازداشت شدگان غزه در دست حماس هستند، جایی برای برقراری آتش‌بس گسترده بشردوستانه در غزه وجود ندارد.

در همین حال، ریاض منصور، نماینده فلسطین در سازمان ملل، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را گامی کوچک در جهت رسیدن به آنچه مطلوب است، دانست.

پیش از این 4 پیش‌نویس قطعنامه‎ رد شد

پس از حمله بی‌سابقه 7 اکتبر حماس به پایگاه‌ها و شهرک‌های نظامی اسرائیل و آغاز بمباران غزه توسط ارتش اسرائیل، 4 بار تلاش شورای امنیت برای دستیابی به اجماع جهت برقراری آتش بس در غزه با شکست مواجه شد.

چهار قطعنامه متوالی در ماه اکتبر رد شد، زیرا ایالات متحده از یک سو و چین و روسیه از سوی دیگر با استفاده از حق وتو مانع تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ها می‌شد.

ناتوانی شورای امنیت باعث اقدام مجمع عمومی شد و در ماه اکتبر مجمع عمومی با اکثریت زیاد متنی غیر الزام آور را تصویب کرد که در آن خواستار برقراری آتش‌بس فوری بشردوستانه شد.

آمریکا و اسرائیل به دلیل اینکه نامی یا محکومیتی علیه حماس در این قطعنامه نبود، به آن رای منفی دادند.

پیشتر منابع دیپلماتیک در سازمان ملل گزارش دادند که ایالات متحده با هرگونه طرحی با برقراری آتش‌بس مخالفت می‌کند اما با این حال، مذاکرات درباره متن پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی کشور مالت در نهایت به ثمر نشست.

ونسا فریزر، سفیر مالت در سازمان ملل در این باره گفت، این قطعنامه متنی متعادل و عملی برای پاسخ به بخشی از بحران فعلی و نیازهای فوری کودکان آسیب دیده در غزه ارائه داده است.

روسیه درخواست اصلاح در پیش‌نویس این قطعنامه داده بود اما درخواست این کشور از سوی دیگر اعضا رد شد. روسیه در تقاضای تعدیل مورد نظر خود خواستار برقراری آتش‌بس فوری و دائمی بشردوستانه که در نهایت به توقف درگیری‌ها منجر شود، شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید