جنگ غزه روی میز پارلمان بریتانیا و اختلاف در حزب کارگر

در جلسه رای‌گیری، تعدادی از نمایندگان حزب، به خاطر آرا ناکافی برای توقف جنگ، استعفای خود را از دولت سایه اعلام کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با تجمع بزرگ تظاهرات‌کنندگان که خواستار آتش‌بس فوری در نوار غزه بودند، پارلمان بریتانیا عصر چهارشنبه بیست و چهارم آبان، دو طرح پیشنهادی در خصوص جنگ غزه را به رای‌گیری گذاشت.

اولین طرح پیشنهادی را حزب مخالف کارگر ارائه کرد که خواهان آتش‌بس در جنگ فلسطین و اسرائیل شد، اما رای کافی را به دست نیاورد، در این رای‌گیری 183 نفر از نمایندگان به این طرح رای موافق و 290 نماینده رای مخالف دادند.

دومین طرح پیشنهادی را نمایندگان حزب ملی اسکاتلند ارائه کرد و خواستار آتش بس کامل در غزه شد، اما این پیشنهاد نیز با شکست مواجه شد، زیرا 125 نماینده از این طرح حمایت کردند و 293 نماینده به آن رای منفی دادند.

بحث جنجال‌برانگیز

حزب مخالف کارگر قبل از جلسه، بحث جنجال‌برانگیزی را شاهد بود، زیرا ده‌ها نماینده به پیشنهاد حزب ملی اسکاتلند به آتش بس کامل در غزه رای مثبت دادند، در حالی که رهبری حزب، مخالفان را به اخراج تهدید کرد.

در جلسه رای‌گیری، تعدادی از نمایندگان حزب، به خاطر آرا ناکافی برای توقف جنگ، استعفای خود را از دولت سایه اعلام کردند.

همچنین شماری از نمایندگان پارلمان، از جمله یاسمین قریشی وزیر امور زنان و برابری، پائولا پارکر، افضل خان، جس فیلیپس از اعضای پارلمان اعلام کردند که به پیشنهاد دوم رای مثبت خواهند داد و عمران حسین از اعضای پارلمان به همین دلایل از سمت خود در دولت سایه استعفا کرد.

کیر استارمر، رهبر حزب کارگر در بیانیه‌ای که برخی از نمایندگان حزب، از پیشنهاد آتش‌بس در غزه حمایت نکرده بودند، ابراز تاسف کرد. وی افزود که با دیگر رهبران جهان خواستار پایبندی به قوانین بین‌المللی و آتش‌بس برای اجازه ورود کمک، غذا، آب، تجهیزات و دارو همراه است. وی همچنین با ابراز نگرانی از افزایش تعداد کشته‌ها و زخمی‌های غیرنظامی، خواستار تلاش بیشتر برای کاهش بحران انسانی در غزه شد.

همچنین، حزب کارگر پس از پایان جلسه اعلام کرد همه نمایندگانی که به پیشنهاد آتش‌بس کامل در غزه به جای پیشنهاد حزب رای دادند، موقعیت خود در دولت سایه را از دست خواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید