آمریکا: حماس از بیمارستان الشفا به عنوان «مرکز فرماندهی» استفاده می‌کند

حماس با رد اتهامات آمریکا مبنی بر استفاده نظامی از بیمارستان‌های غزه، گفت: این «دروغ‌ها» چراغ سبز آمریکا به اسرائیل برای انجام کشتار بیشتر در بیمارستان‌‌ها است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آمریکا، شامگاه سه‌شنبه 23 آبان، جنبش حماس را به استفاده از این بیمارستان‌های غزه بویژه مرکز درمانی «الشفا» به عنوان «مرکز فرماندهی» برای انجام عملیات نظامی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی از یک مرکز فرماندهی و کنترل مستقر در بیمارستان الشفا در نوار غزه استفاده می‌کنند.

کربی در مصاحبه‌ای که در هواپیمای حامل جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به کالیفرنیا، مکانی که قرار است روز چهارشنبه با همتای چینی خود دیدار کند، به خبرنگاران گفت: «این یک جنایت جنگی است».

ما از حملات هوایی حمایت نمی‌کنیم

او همچنین افزود که جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی از «برخی بیمارستان‌ها در نوار غزه از جمله بیمارستان الشفا استفاده می‌کنند و تونل‌هایی در زیر آن برای پنهان کردن و پشتیبانی از عملیات نظامی خود و گروگان‌گیری وجود دارد».

وی در پایان گفت: «ما از حمله هوایی به بیمارستان حمایت نمی‌کنیم و خواهان تبادل آتش در بیمارستانی نیستیم که افراد بی‌گناه، بی‌دفاع و بیمار برای درمان خود در آنجا به سر می‌برند».

حماس اتهامات اسرائیل و آمریکا را نفی کرد

حماس با رد اتهامات آمریکا مبنی بر استفاده نظامی از بیمارستان‌های غزه، گفت: «این دروغ‌ها چراغ سبز آمریکا به اسرائیل برای انجام کشتارهای بیشتر علیه بیمارستان‌ها است.»

سخنگوی حماس در لبنان گفت این جنبش از سازمان ملل دعوت می‌کند که هیئتی را برای تحقیق درباره صحت و سقم ادعای اسرلائیل و آمریکا به بیمارستان‌ها اعزام کند.

طرف ثالث مستقل

در همین حال، متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سه‌شنبه اعلام کرد که ایالات متحده می‌خواهد بیماران بیمارستان‌های غزه را با خیال راحت تخلیه کند تا آسیبی نبیند و از یک طرف ثالث مستقل برای انجام تخلیه بیمارستان‌ها حمایت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، میلر طی یک کنفرانس مطبوعاتی افزود: «مطمئنا واشینگتن نمی‌خواهد هیچ غیرنظامی، نه کودکان در انکوباتور و نه سایر بیمارانی که در بیمارستان گرفتار شدند، در تیراندازی متقابل آسیب‌ ببیند».

او همچنین افزود که ایالات متحده در حال حاضر در حال مذاکره با سازمان‌های امدادی و طرف‌های ثالث در خصوص تخلیه احتمالی بیمارستان‌ها در غزه است.

این در حالی است که هزاران غیرنظامی فلسطینی همچنان در بیمارستان اصلی الشفا در نوار غزه که در اطراف آن درگیری بین اسرائیل و حماس متمرکز است، سرگردان هستند.

این تعداد از غیرنظامیان که برای فرار از بمباران‌های اسرائیلی به بیمارستان‌ها پناه بردند، اکنون از آب و برق محروم هستند.

مدیر بیمارستان الشفا اعلام کرد که کادر بیمارستان مجبور به دفن ده‌ها جسد در یک گور دسته‌جمعی شد.

در این بیمارستان هنوز هزار فلسطینی غیرنظامی از جمله بیماران، کادر پزشکی و آوارگانی که در نتیجه جنگ شدید از 7 اکتبر گذشته به بیمارستان پناه بردند، به سر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید