موافقت «حماس» و تردید اسرائیل درباره توافق احتمالی تبادل اسرا و آتش‌بس 3 روزه در غزه

مذاکرات برای توافق تبادل گروگان‌ها و زندانیان میان اسرائیل و حماس با میانجی‌گری‌های قطر و مصر از سوی سازمان‌های «سیا» و «موساد» دنبال می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در چهلمین روز جنگ به‌رغم ادامه بمباران اسرائیل علیه نوار غزه، یک منبع آگاه از روند مذاکرات مربوط به آزادی گروگان‌های اسرائیلی نزد حماس فاش کرد که قطر به دنبال دستیابی به توافقی بین اسرائیل و جنبش «حماس» برای آزادی حدود 50 گروگان غیرنظامی اسرائیلی در ازای برقراری آتش‌بس سه روزه در غزه است.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از این مقام آگاه نوشت که طبق این توافق احتمالی بین اسرائیل و حماس، تل‌آویو تعدادی از زنان و کودکان فلسطینی را از زندان‌های خود آزاد خواهد کرد.

افزایش کمک‌های بشردوستانه

این منبع همچنین توضیح داد که بر اساس توافق احتمالی، اسرائیل اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه بیشتری به نوار غزه را خواهد داد.

تردید اسرائيل

او خاطرنشان کرد که گروه حماس با جزئیات طرح آزادی 50 گروگان در ازای آتش‌بس سه‌ روزه موافقت کرده، اما اسرائیل تاکنون با این طرح احتمالی موافقت نکرده و همچنان در حال مذاکره است.

یک مقام اسرائیلی که هویت او فاش نشده در این‌باره گفت که توافق مورد اشاره خواسته‌های اسرائیل را تامین نمی‌کند و «میانجی‌گران می‌دانند که ما خواهان توافقی مهم‌تر و تعداد بیشتری از اسرا هستیم».

در همین راستا خبرنگار «العربیه» گزارش داد که ارتش اسرائیل با ایده توقف موقت جنگ غزه در چارچوب توافق احتمالی تبادل اسرا مخالفت می‌کند.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل روز گذشته گزارش داده بود که پیشرفت‌هایی در پرونده تبادل اسرا حاصل شده، و بحث در مورد توافق برای مبادله اسرا میان اسرائیل و حماس بر اولویت‌بخشی و حول اسامی فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌هایی که آزاد خواهند شد، متمرکز می‌شود.

تبادل آزادی کودکان

این سازمان در توضیح اولویت‌های در نظر گرفته شده بیان کرد که این توافق با اولویت آزادی کودکان اسرائیلی در ازای آزادی کودکان فلسطینی آغاز می‌شود.

اسرائیل قصد دارد که تمام زنان و کودکانی که تعداد آن‌ها حدود 100 نفر تخمین زده می‌شوند که در 7 اکتبر توسط حماس ربوده و به نوار غزه برده شده‌اند را آزاد کند.

بنا به گزارش این سازمان اسرائیلی هم‌اکنون رایزنی‌ها درباره تهیه فهرست‌هایی از اسامی اسرای فلسطینی و اسرائیلی که قرار است در چارچوب این توافق تبادل آزاد شوند، در حال انجام است.

این در حالی است که تعداد زنان و جوانان فلسطینی که ممکن است آزاد شوند هنوز مشخص نیست، اما یک مقام عرب در این باره اعلام کرد که دست‌کم 120 زن و کودک فلسطینی در زندان‌های اسرائیل نگهداری می‌شوند.

میانجی‌گری قطر و مصر

شایان ذکر است که مذاکرات اسرائیل با حماس به طور غیرمستقیم از طریق قطر صورت گرفت، و همچنین مصر نیز نقش موثری در این میانجی‌گری ایفا کرده است.

سازمان «موساد» اسرائیل از نزدیک با قطر و سازمان «سیا» در تنظیم این توافق همکاری می‌کند.

تعدادی از مقامات اسرائیلی نیز تأیید کردند که مصر نیز نقش مفیدی در پیشبرد مذاکرات و اعمال فشار بر «حماس» و پیشبرد این مذاکرات ایفا کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید