وزارت خارجه فلسطین: حمله اسرائیل به بیمارستان «الشفا» نقض آشکار قوانین بین‌المللی است

طبق گزارش دفتر رسانه‌ای دولتی در غزه، 9000 پرسنل پزشکی، بیمار و آواره در داخل این مجتمع بیمارستانی، زیر آتش ارتش اسرائیل، گرفتار هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه فلسطین اعلام کرد که حمله اسرائیل به بیمارستان «الشفا» نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.

این وزارت‌خانه همچنین خواستار مداخله بین المللی فوری برای محافظت از هزاران بیمار و کودک در مجتمع پزشکی «الشفا» شد و اعلام کرد که مسئولیت امنیت افراد حاضر در این مرکز پزشکی بر عهده اسرائیل است.

بیمارستان «الشفا» که اسرائیل، چهارشنبه 24 آبان به آن یورش برده، بزرگترین بیمارستان نوار غزه است که به جدیدترین عرصه نبرد نیروهای اسرائیلی، تبدیل شده است.

تبدیل این بیمارستان به عرصه نبرد در پی اتهامات اسرائیل و آمریکا علیه عوامل حماس به استفاده از مجتمع الشفا برای مخفی کردن مراکز فرماندهی و گروگان‌ها از طریق تونل‌ها صورت گرفت.

از سوی دیگر، حماس، مقامات بهداشتی و مدیران این بیمارستان، پنهان‌کردن زیرساخت‌های نظامی این گروه در داخل یا زیر بیمارستان را تکذیب و پیشتر نیز از هرگونه عملیات بازرسی بین‌المللی، استقبال کردند.

تاریخجه مجتمع بیمارستانی الشفا

این مجتمع بزرگ متشکل از ساختمان‌ها و محوطه‌ها، در فاصله چندصد متری یک بندر کوچک صید ماهی در شهر غزه واقع شده و به اردوگاه پناهندگان الشاطی و منطقه الرمال، محاط است.

به گفته کادر پزشکی این بیمارستان، از روز گذشته با وجود اعلام پیشنهاد اسرائیل مبنی برتامین شیرخوارگاه برای نوزادان، 36 نوزاد در این بیمارستان هستند که مکانیسم مشخصی برای تخلیه آنها وجود ندارد.

این هفته 3 نوزاد از مجموع 39 نوزاد نارس از زمان اعلام إتمام سوخت برای راه‌اندازی ژنراتورهای شیرخوارگاه‌ها، جان باختند.

بیمارستان الشفا در سال 1946 دو سال قبل از خروج بریتانیا از فلسطین ساخته شد و در طول مدیریت مصر بر نوار که تقریباً طی دو دهه پس از جنگ 1948 تداوم داشت، همچنان برقرار ماند.

با تصرف نوار غزه در سال 1947 از سوی اسرائیل، بیمارستان الشفاء مدت‌ها قبل از کنترل حماس بر نوار، به صورت یک مکان محوری باقی ماند.

به گزارش «رویترز»، گزارش‌های خبری اسرائیل حاکی از آن است که بازسازی و طراحی بیمارستان در دهه 1980 ، زیر نظر معماران اسرائیلی انجام گرفت.

انتقال کنترل به حماس

نیروهای امنیتی تحت کنترل جنبش فتح، در سال 1994، در پی پیاده‌شدن روند صلح اسلو در غزه و خودگردانی محدود در این منطقه، پرچم فلسطین را در فراز این بیمارستان، برافراشتند.

کنترل عملی این بیمارستان پس از پیروزی حماس در انتخابات 2006 و گسترش نفوذ نظامی آن بر غزه در سال 2007، از تشکیلات خودگردان فلسطین تحت سلطه فتح به حماس منتقل شد.

در طول جنگ قدرت میان فتح و حماس، که تا اعمال کنترل این گروه بر نوار غزه تشدید شد، بیمارستان الشفا و دیگر بیمارستان‌ها، برای درمان عوامل مسلح آنها در چارچوبی از آتش‌بس‌ها مورد استفاده قرار گرفتند که به موجب آن، هیچ‌یک از طرفین نباید به مجروحان طرف مقابل، آسیب برساند.

در حال حاضر و پس از یورش ارتش اسرائیل به بخش‌هایی از این بیمارستان و عملیات گسترده جست‌وجو، مجتمع الشفا عملا به یک منطقه جنگی تبدیل شده وهزاران بیمار، کادر پزشکی و حتی غیرنظامیان آواره هنوز در آنجا گیر افتاده‌اند.

طبق گزارش دفتر رسانه‌ای دولتی در غزه، 9000 پرسنل پزشکی، بیمار و آواره در داخل این مجتمع بیمارستانی، زیر آتش ارتش اسرائیل، گرفتار هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید