بلومبرگ: سند افشاشده پنتاگون از افزایش تسلیحات ارسالی آمریکا به اسرائیل پرده برداشت

سازمان‌های غیردولتی آمریکا می‌گویند، کمک‌های این کشور به اسرائیل اجازه می‌دهد تا به بمباران‌ها که تا این لحظه به کشته‌شدن بیش از 12000 نفر از اهالی نوار غزه انجامیده، ادامه دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک سند داخلی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» نشان داد که واشینگتن، کمک‌های مخفیانه نظامی خود به اسرائیل را افزایش داده و از موشک‌های رهگیر برای سامانه «گنبد آهنین»، فراتر رفته است.

به گزارش «بلومبرگ»، واشینگتن، موشک‌های هدایت‌شونده لیزری ویژه ناوگان بالگردهای آپاچی، گلوله‌های توپخانه 155 میلی متری، دستگاه‌های دید در شب، مهمات ضد استحکامات و خودروهای نظامی جدید را در اختیار تل‌آویو قرار داده است.

به گفته منابعی که فهرست داخلی «پنتاگون» مربوط به این تجهیزات را مشاهده کردند، این فهرست گویای آن است که کمک‌های نظامی آمریکا، فراتر از موارد اعلام شده از سوی واشینگتن در مورد کمک به مهمات سامانه «گنبد آهنین» و بمب‌های هوشمند ساخت شرکت «بوئینگ» است.

این منابع افزود که این کمک‌ها به اسرائیل همچنان ادامه دارد؛ آنهم در زمانی که هشدار مقامات دولت آمریکا به تل آویو در مورد لزوم اجتناب از زیان‌های جانی غیرنظامیان در نوار غزه، افزایش یافته است.

«بلومبرگ» افزود که تسلیحات داده‌شده به اسرائیل، در سندی با عنوان «درخواست‌های یک فرمانده ارشد اسرائیل»در اکتبر گذشته وارد شده که در وزارت دفاع آمریکا در حال بررسی است.

در این سند تصریح شده که این سلاح‌ها پیشتر ارسال شده‌اند، زیرا وزارت دفاع در تلاش است تا آنها را از ذخایر مهمات آمریکا و اروپا تهیه کند که تحویل آنها به اسرائیل را در مقایسه با قراردادهای جدید، سرعت می‌بخشد.

این در حالی است که سخنگوی «پنتاگون»، از بحث در مورد جزئیات این تسلیحات خودداری کرد، اما این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که برای اطمینان از برخورداری اسرائیل از تجهیزات دفاعی لازم، به چندین راه از جمله انبارهای داخلی و کانال های صنعتی آمریکا متوسل شده است.

این بیانیه افزود که ارسال این کمک‌های امنیتی، تقریباً به شکل روزانه به اسرائیل ادامه دارد و ایالات متحده به سرعت، مهمات هدایت‌شونده نقطه‌زن، بمب‌های کم حجم، گلوله‌های توپ 155 میلی‌متری و دیگر مهمات را تامین می‌کند.

این کمک‌ها به موشک‌های مورد استفاده در سامانه گنبد آهنین و همچنین تجهیزات پزشکی دیگر، اضافه شده است.

انتقاد سازمان‌های غیردولتی

تامین گلوله‌های توپخانه و دیگر مهمات، انتقاد شدید سازمان‌های غیردولتی را به همراه داشت با این مضمون که کمک‌های آمریکا به اسرائیل اجازه می‌دهد تا به بمباران‌ها که به کشته‌شدن بیش از 12000 نفر از اهالی نوار غزه انجامیده، ادامه دهد.

در نامه‌ بیش از 30 سازمان امدادی به لوید آستین، وزیر دفاع در دوشنبه، از او خواستند، مشخصا گلوله‌های 155 میلی متری به اسرائیل ارسال نشود.

در این نامه تاکید شده است، با توجه به تراکم شدید جمعیت در غزه، گلوله‌های 155 میلی‌متری با حجم زیاد و حاشیه بزرگ خطا در هدف‌گیری (25 متر)، بسیار خطرساز است.

بالاگرفتن اختلافات داخلی در آمریکا

در این گیرو دار، سه دستیار شاغل در کنگره آمریکا سه‌شنبه اعلام کردند که دیگر نسبت به سکوت در قبال جنگ جاری در نوار غزه که منجر به کشته شدن هزاران غیرنظامی شده است، إحساس خوبی ندارند.

این سه دستیار که نخواستند نامشان فاش شود، با تاکید بر این که رای‌دهندگانشان خواهان آتش‌بس هستند از روسای خود، برقراری آتش‌بس و آزادی تمامی گروگان‌ها و توقف فوری تشدید تنش را خواستار شدند.

از نشانه‌های بروز اختلافات بزرگ علنی در داخل دولت آمریکا، اعتصاب هفته گذشته در ساختمان کنگره و موجی از نامه‌های سرگشاده به قانون‌گذاران است که عمق اختلافات میان دموکرات‌ها در مورد انتقاد از حمله نظامی اسرائیل را نشان داد.

طی چندهفته گذشته، صدها کارمند کنگره، نامه‌هایی را امضا کرده‌ و اعضای کنگره خواستند، با آتش‌بس در غزه موافقت کنند.

ده‌ها نفر نیز در تظاهرات به طرفداری فلسطینیان که از جمله در چند قدمی کاخ سفید، برگزار شد، شرکت کردند که طی آن معترضان، تابلوهایی را با مضمون « کارمندان کنگره، خواستار آتش‌بس هستند» در دست داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید