ادعاهای متناقض اسرائیل و «حماس» درباره کنترل غزه

اسامه حمدان: گروه‌های فلسطینی و گردان‌های القسام در وضعیت خوبی هستند و کنترل اوضاع و فرماندهی میدان نبرد علیه اسرائیل را بر عهده دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در سی و نهمین روز جنگ میان ارتش اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی در نوار غزه، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد که حماس کنترل خود را بر شمال غزه از دست داده است.

گالانت شامگاه سه‌شنبه 23 آبان طی کنفرانسی خبری با اعلام این‌که نیروهای اسرائیلی موفق شدند به مرکز شهر غزه برسند، افزود که عملیات نظامی اسرائیل متوقف نخواهد شد و کل نوار غزه را شامل شده و هیچ مکان امنی وجود نخواهد داشت.

وی یکی از اهداف عملیات زمینی کشورش را اعمال فشار بر حماس به‌منظور تبادل [اسرا] عنوان کرد.

وزیر دفاع اسرائیل همچنین تاکید کرد که کشورش برای هر گونه سناریویی جهت پاسخ به تهدیدها از سوی شمال آمادگی دارد.

بمباران 200 هدف

در همین راستا دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل سه‌شنبه طی کنفرانسی مطبوعاتی گفت که تیپ گولانی اسرائیل مرکز پلیس نظامی در نوار غزه را به کنترل گرفته است.

هاگاری همچنین از حملات ارتش اسرائیل ظرف 24 ساعت گذشته به 200 هدف متعلق به جنبش حماس در نوار غزه خبر داد.

در تازه‌ترین تحولات نیز شامگاه سه‌شنبه ارتش اسرائیل از به کنترل درآوردن اردوگاه الشاطی در نوار غزه خبر داد.

کنترل میدان نبرد

پیش از آن اسامه حمدان، یکی از رهبران سیاسی حماس طی کنفرانسی خبری از بیروت گفت که گروه‌های فلسطینی و گردان‌های القسام در وضعیت خوبی هستند و کنترل اوضاع و فرماندهی میدان نبرد علیه اسرائیل را بر عهده دارند و طبق طرح‌هایی که از پیش از آغاز این جنگ تعیین شده بود، به‌طور شبانه‌روزی در حال جنگ با نیروهای ارتش اسرائیل بوده و طی درگیری به نیروهای اسرائیلی ضربه می‌زنند.

انهدام 180 جنگ‌افزار زرهی اسرائیلی

اسامه حمدان گفت خطاب به ارتش اسرائیل که خسارت‌های مادی و جانی آن تنها ظرف دو هفته گذشته بالغ بر 180 جنگ‌افزار شامل، تانک، نفربر و خودروی زرهی و صدها کشته و مجروح بوده، می‌گوییم که ما در ابتدای نبرد هستیم و در آینده ضربات سنگین و بزرگی به نیروهای آن وارد خواهیم ساخت.

رد ادعاها درباره بیمارستان‌ها

حمدان همچنین ادعاهای ارتش اسرائیل مبنی بر وجود تونل‌هایی در زیر بیمارستان الرنتیسی در شمال نوار غزه را رد کرد.

او ضمن رد ادعای اسرائیل، تصاویر سربازان اسرائیلی مبنی بر یافتن مقرها و تونل‌های عملیاتی گردان‌های القسام در اطراف بیمارستان‌ها را شوهای تبلیغاتی خواند.

این رهبر سیاسی حماس، ضمن یادآوری این‌که 25 بیمارستان از 35 بیمارستان در نوار غزه در نتیجه بمباران اسرائیل در این باریکه از کار افتاده است، به دفن شدن 170 جسد در محوطه بیمارستان الشفاء اشاره کرد و مجددا از سازمان‌های بین‌المللی خواست تا هیئتی را برای بازرسی و حفاظت از بیمارستان‌ها و بیماران به غزه اعزام کرده و درباره ادعاهای مطرح شده از سوی اسرائیل تحقیق و بررسی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید