«واشینگتن پست» از احتمال برقراری آتش‌بس 5 روزه در غزه خبر داد

مذاکرات اسرائیل با حماس به طور غیرمستقیم از طریق قطر که رهبری سیاسی حماس در آنجا مستقر است، انجام شد و مصر نیز در این رابطه نقش موثری ایفا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «واشینگتن پست» به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی خبر داد که اسرائیل و حماس به توافقی برای برقراری یک آتش‌بس موقت پنج روزه نزدیک شده‌اند.

این مقام بلندپایه اسرائیلی فاش کرد که تل‌آویو و حماس به توافقی نزدیک می‌شوند که ظرف چند روز آینده اعلام خواهد شد که متضمن آزادی اسرای دو طرف است.

به گفته این فرد که خواست نامش فاش نشود، «چارچوب کلی توافق روشن است» و در توافق اولیه، بر آزادی زنان و کودکان اسرائیلی در چند نوبت، همزمان با آزادی زنان و کودکان فلسطینی محبوس در زندان‌های اسرائیل، تصریح شده است.

او همچنین خاطرنشان کرد که آتش‌بس موقت، شاید به مدت پنج روز، با تبادل اسرا همراه خواهد بود که انتقال ایمن آنها از نوار غزه به داخل اسرائیل را امکان‌پذیر می‌سازد.

در گزارش دیوید اغناطیوس در روزنامه «واشینگتن پست» آمده است که به موجب این توافق، انتقال کمک‌های بین‌المللی به غیرنظامیان غزه نیز انجام خواهد شد.

این مقام اسرائیلی گفت: «در مجموع 240 تا 250 نفر گروگان نزد حماس هستند که بیشتر آنها اسرائیلی هستند، اما تعدادی از آنها دو تابعیتی‌هایی از آمریکا، آلمان و سایر کشورها و همچنین 35 نفر خارجی غیر اسرائیلی هستند که بیشتر آنها تایلندی‌ بوده و در اسرائیل کار می‌کنند.»

طرف‌های گروگان‌گیر فلسطینی

این مقام همچنین توضیح داد که حدود 90 غیرنظامی در بازداشت حماس هستند در حالی که جمعی دیگر توسط دیگر گروه‌ها در مکان‌های مختلف محبوسند.

به باور این مقام، حماس تقریباً در مورد همه آنها توانایی مذاکره دارد. او افزود که گروه کوچکتری به نام «جهاد فلسطین» حدود 35 اسیر را در اختیار دارد، در حالی که یک شبه‌نظامی موسوم به «شبیحه» و دیگر گروه‌های کوچکتر، چند ده نفر دیگر را در بازداشت دارند.

این مقام اسرائیلی افزود: «ما خواهان ازادی بیشترین تعداد ممکن از گروگان‌ها در اسرع وقت هستیم.»

نام و مشخصات اسرا

اسرائیل خواستار ازادی تمام زنان و کودکانی است که در هفتم اکتبر توسط حماس به گروگان گرفته‌شده و به نوار غزه برده شدند که تعدادشان حدود 100 نفر است.

اسرائیل همچنین نام و هویت همه کسانی که خواهان آزادی آنهاست را مشخص کرده که به همین دلیل، گفت‌وگو در این خصوص همچنان ادامه دارد.

به احتمال زیاد شمار اولین آزادشدگان، کمتر از 100 نفر خواهد بود، خصوصا که حماس دوشنبه 22 آبان اعلام کرد، آمادگی آزادکردن 70 زن و کودک را دارد.

120 اسیر فلسطینی

از سویی شمار زنان و جوانان فلسطینی که ممکن است آزاد شوند، هنوز مشخص نیست ولی یک مقام عربی اعلام کرد که دست‌کم 120 نفر در زندان‌های اسرائیل هستند.

مذاکرات اسرائیل با حماس به طور غیرمستقیم از طریق قطر که رهبری سیاسی حماس در آنجا مستقر است، انجام شد و مصر نیز در این رابطه نقش موثری ایفا کرد.

«موساد» هم همکاری تنگاتنگی با قطر و سیا در تدوین این توافق داشت.

جمعی از مقامات اسرائیلی تأکید کردند که مصر نیز نقش مفیدی در ترغیب به مذاکرات و زیر فشار گذاشتن حماس ایفا کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید