وزیر دارایی اسرائیل: مهاجرت ساکنان غزه بهترین راه حل برای منطقه است

دو نفر از اعضای کنست اعلام کردند که ابتکار پیشنهادی تعدادی از اعضای کنست، خواستار تدوین طرحی است که امکان جابجایی گسترده پناهجویان از نوار غزه به کشورهایی که پذیرای آنها هستند را فراهم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با آوارگی حدود 1.6 فلسطینی از 2.4 میلیون فلسطینی از شمال نوار غزه به جنوب آن طی هفته‌های گذشته، وزیر دارایی اسرائیل، بار دیگر مشاجرات لفظی بر سر تخلیه نوار یا همان کوچ اجباری را که مصر و اردن پیشتر هشدار داده بودند، دامن زد.

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی خبرساز اسرائیل، تخلیه اهالی غزه را «راه حل صحیح انسانی» برای آنها و منطقه توصیف کرد.

حمایت مالی بین‌المللی

اسموتریچ سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که از ابتکار اعضای کنست برای کوچ داوطلبانه ساکنان غزه به کشورهای جهان که با پذیرش آنها موافقت می‌کنند، استقبال می‌کند.

او همچنین خواستار حمایت مالی بین‌المللی برای پیاده‌کردن طرح کوچ ساکنان غزه شد و تاکید کرد که کشورش نیز بخشی از این حمایت‌ها را تامین خواهد کرد.

وزیر دارایی اسرائیل توضیح داد که به نظرش«فرصتی برای موجودیت مستقل مالی و سیاسی نوار غزه، وجود ندارد.»

او گفت: «این همان راه حل درست بشردوستانه برای اهالی نوار غزه و کل منطقه پس از 75 سال پناهندگی، فقر و مخاطرات و تنها راه حلی است که به رنج و درد میان یهودیان و اعراب پایان می‌دهد.»

از نگاه وزیر دارایی اسرائیل، کشورش «دیگر نمی‌تواند با یک موجودیت مستقل در غزه که ذاتاً مبتنی بر نفرت از اسرائیل و انتظار نابودی آن است، مصالحه کند.»

دو نفر از اعضای کنست به نام‌های دنی دانون از حزب حاکم لیکود و رام بن باراک از اپوزیسیون حزب آینده، دوشنبه به صراحت اعلام کردند که ابتکار پیشنهادی تعدادی از اعضای کنست از ائتلاف حاکم و اپوزیسیون، خواستار تدوین طرحی است که امکان جابجایی گسترده پناهجویان از نوار غزه به کشورهایی که پذیرای آنها هستند را فراهم می‌کند.

آنها در مقاله‌ انتشاریافته در «وال استریت ژورنال» آوردند: «این ابتکار، فرصتی برای کشورهای جهان است تا در کنار هم، همدلی و پایبندی خود نسبت به راه حل پایدار برای ثبات خاورمیانه را ابراز کنند.»

وزیر دارایی اسرائیل که رئیس حزب «صهیونیسم دینی» است، هفته گذشته طی اظهاراتی خواستار انزوای فلسطینیان در کرانه باختری شد، موجی از انتقادات را برانگیخت.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور نیز خواستار ایجاد مناطق حائل در کرانه باختری شد که عرب‌ها وارد آن نمی‌شوند.

طرح این اظهارات، واکنش وزارت امور خارجه فلسطین را به دنبال داشت که آن را طرحی«استعماری و نژادپرستانه» دانست که اهداف اشغالگران برای الحاق کرانه باختری را برملا کرد.

از نخستین روزهای جنگ غزه، بسیاری از کشورهای عربی و در راس آنها، مصر و اردن نسبت به کوچ اجباری فلسطینیان هشدار داده‌اند. با این حال، این مواضع پس از فراخوان نیروهای اسرائیلی به ساکنان شمال غزه برای فرار به سمت جنوب فرار و عدم بازگشت تا اطلاع ثانوی، تشدید شد.

پروژه غزه بزرگ

پروژه موسوم به «غزه بزرگ»، طرحی دیرباز است که در سال 2004، از سوی گیورا ایلند، مشاور امنیت ملی وقت اسرائیل، پیشنهاد شده بود. این طرح بر ایجاد «کشور غزه بزرگ» با بریدن بخشی از غزه و دادن آن به اسرائیل و ضمیمه‌شدن بخشی از سینا به غزه مبتنی است.

به نظر برخی از ناظران و تحلیل‌گران مصری، بر اساس پروژه ایلند، نوار غزه نیازمند مساحتی معادل 3 برابر مساحت کنونی آن است و به همین دلیل این مقام سابق پیشنهاد کرد، 600 کیلومتر مربع از سینا به این بخش ضمیمه شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید