سی‌ونهمین روز جنگ غزه؛ استقرار ارتش اسرائیل در ورودی بیمارستان «الشفا»

وزارت بهداشت غزه شماری از نوزاد نارس بر اثر قطعی برق و متوقف شدن دستگاه تنفسی در بیمارستان الشفا جان خود را از دست دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

درگیری‌ها میان نیروهای اسرائیلی و حماس در شمال نوار غزه که از 28 اکتبر با حمله زمینی اسرائیل آغاز شد، به در ورودی بیمارستان «الشفا» بزرگترین بیمارستان در شمال نوار غزه رسیده است.

طبق گزارش منابع فلسطینی تعدادی از بیماران و نوزادان نارس بیمارستان الشفا بر اثر قطعی برق و متوقف شدن دستگاه‌های تنفسی جان خود را از دست می‌دهند.

این در حالی است که همه شهر غزه در معرض محاصره شدید ارتش اسرائیل قرار گرفته و دروازه‌های ورودی‌ به بیمارستان الشفا که هنوز صدها بیمار در آن وجود دارد، در کنترل ارتش اسرائیل قرار گرفته است.

تعدادی از پزشکان و فعالان در این بیمارستان تاکید کردند که درگیری‌ها مانع از برداشتن صدها جسد انباشته شده در حیاط و اطراف بیمارستان شده است.

در همین حال، پزشکان بیمارستان الشفا از اجرای دستور تخلیه اجباری بیمارستان توسط ارتش اسرائیل خودداری کردند. پزشکان با این استدلال که با تخلیه بیمارستان حدود 700 بیمار در معرض خطر مرگ قرار می‌گیرند و در نهایت جانشان را از دست می‌دهند، از ترک بیمارستان خودداری کردند.

آنها می‌گویند بیمارستان به دلیل تمام شدن سوخت با کمبود آمبولانس برای انتقال بیماران به بیمارستان‌های جنوب غزه مواجه است.

دکتر منیر البرش، مدیر کل وزارت بهداشت غزه، با تاکید بر اینکه مشکل اصلی انتقال پزشکان نیست، بلکه مشکل وجود صدها بیمار در این بیمارستان، گفت :«اگر بیماران در بیمارستان باقی بمانند، می‌‎میرند و اگر منتقل شوند باز هم در راه خواهند مرد، مشکل اصلی این است و ما از وجود 700 بیمار در این بیمارستان صحبت می‌کنیم».

او در مصاحبه‌ای مطبوعاتی افزود: «پزشکان بیمارستان الشفا تاکنون از خروج خودداری کرده‌اند، اما برخی از آوارگان با خانواده‌هایشان بیمارستان را ترک کرده‌اند.»

بایدن: اسرائیل از بیمارستان‌ها محافظت کند

در شرایطی که درگیری‌های خشونت‌آمیز بین نیروهای اسرائیلی و حماس در اطراف بیمارستان الشفا ادامه دارد، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، از اسرائیل خواست از بیمارستان الشفا و دیگر بیمارستان‌ها محفاظت کند.

بایدن بعد از ظهر دیروز در مصاحبه با خبرنگاران در کاخ سفید با ابراز نگرانی از وضعیت بیمارستان‌ها در غزه گفت: «بیمارستان‌ها باید محافظت شوند».

رئیس جمهوری آمریکا تأکید کرد که درباره موضوع بیمارستان‌ها با اسرائیلی‌ها در تماس است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده نیز گفت که ایالات متحده در گفت‌وگوهای خود با اسرائیل، موضوع بیمارستان‌های غزه را مطرح کرده است.

او روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی افزود: «ما نمی‌خواهیم شاهد جنگ در بیمارستان‌ها باشیم».

او ادامه داد: «ما می‌خواهیم از بیماران و بیمارستان‌ها محافظت شود».

سالیوان اظهار داشت که دولت اسرائیل در مذاکرات خود با دولت آمریکا تأکید کرده است که «با این نظر آمریکا درباره بیمارستان‌ها موافق است».

ارتش اسرائیل که بمباران تعدادی از بیمارستان‌ها و اطراف آن‌ها در شمال نوار غزه را تشدید کرده است، مدعی شد که این بیمارستان‌ها شامل زیرساخت‌های راهبردی برای جنبش حماس است و به‌رغم تکذیب‌ این ادعا از سوی حماس ارتش اسرائیل این جنبش را به استفاده از مردم غزه به عنوان «سپر انسانی» متهم می‌کند.

کشته‌شدن چندین نوزاد نارس

وزارت بهداشت حماس اعلام کرد که تعداد قربانیان قطعی برق در بیمارستان الشفا از روز شنبه به 34 نفر رسیده است که 27 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه و 7 نوزاد نارس هستند.

در همین حال ارتش اسرائیل اعلام کرد که در حال هماهنگی انتقال انکوباتورهای نوزادان نارس از بیمارستانی در اسرائیل به بیمارستان الشفا در غزه است.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای از طریق تلگرام افزود: «ما آماده همکاری با هر طرف مورد اعتماد برای میانجی‌گری برای اطمینان از انتقال ابزار محافظت از نوزدادان به بیمارستان الشفا در غزه هستیم».

جنگ اسرائیل و حماس در غزه در حالی وارد سی و نهمین روز خود می‌شود که بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت غزه، تاکنون 11240 فلسطینی از جمله 4600 کودک کشته شدند.

اسرائیل نیز اعلام کرد که 1200 نفر که اغلب غیرنظامی بودند در حمله 7 اکتبر حماس کشته شدند.

اسرائیل همچنین از وجود 240 گروگان در دست حماس خبر داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید