دادگاه فدرال عراق محمد الحلبوسی رئیس پارلمان این کشور را برکنار کرد

لیث الدلیمی، که از سوی الحلبوسی از نمایندگی در پارلمان برکنار شده بود در ژوئن گذشته، مجددا و این‌بار از سوی ائتلاف حاکمیت به رهبری خمیس الخنجر به عنوان نماینده به پارلمان عراق راه یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از ماه‌ها کشمکش سیاسی میان محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق و لیث الدلیمی، نماینده پارلمان این کشور، دادگاه فدرال عراق طی صدور حکمی با لغو عضویت الحلبوسی به این بحران پایان داد.

اختلافات میان این دو فرد در 15 ژانویه 2023 زمانی آغاز شد که الحلبوسی، لیث الدلیمی، نماینده مستقل را کنار گذاشته و ضمن لغو عضویت الدلیمی در مجلس نمایندگان به خدمات او پایان داد که این اقدام الحلبوسی باعث تحریک دیگری شد.

اختلاف قانون اساسی

به‌دنبال آن الدلیمی پس از تصمیم به مصادره شدن پست پارلمانی خود، علیه رئیس مجلس نمایندگان عراق در دادگاه عالی فدرال که صلاحیت حل و فصل اختلافات قانون اساسی عراق را دارد، اقامه دعوا کرد و الحلبوسی را به «جعل و دستکاری» در موضوع حذف خود از مجلس متهم کرد.

این نماینده طی جلساتی که در دادگاه عالی فدرال برگزار شد، مجموعه‌ای از شواهد و مدارک را ارائه کرد که جنجال‌هایی را در میان محافل سیاسی و مردمی برانگیخت تا پرونده دستکاری و جعل را که با دستور حذف خود از مجلس رخ داده است، به دادگاه ثابت کند.

پس از ماه‌ها شکایت و ارائه شواهد، دادگاه فدرال، سه‌شنبه 23 آبان، تصمیم به خاتمه دادن به این بحران و لغو عضویت الحلبوسی در پارلمان گرفت.

اخراج شدن از حزب

شایان ذکر است که لیث الدلیمی، نماینده پارلمان عراق، عضو حزب «تقدم» به رهبری الحلبوسی بود که در انتخابات پارلمانی اخیر که در اکتبر 2021 برگزار شد، در صفوف این حزب برای مناطق شمال بغداد نامزد شده بود.

الحلبوسی در 22 آوریل 2022، الدلیمی را به دلیل «عدم پایبندی به چارچوب‌ها و دستورالعمل‌های رهبری حزب و نقض ضوابط حاکم در آیین‌نامه داخلی» از حزب برکنار کرد.

لیث الدلیمی، که از سوی الحلبوسی از نمایندگی در پارلمان برکنار شده بود در ژوئن گذشته، مجددا و این‌بار از سوی ائتلاف حاکمیت به رهبری خمیس الخنجر به عنوان نماینده به پارلمان عراق راه یافت.

واکنش حزب «تقدم»

حزب «تقدم» در عراق با تقدیم استعفای 3 وزیر عضو این حزب از دولت و همچنین تعلیق مشارکت خود در فعالیت‌های پارلمان، به تعلیق عضویت پارلمانی محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان این کشور از سوی دادگاه فدرال عراق پاسخ داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید