ارتش اسرائیل: شواهدی مبنی بر استفاده حماس از بیمارستان‌ها برای اختفای گروگان‌ها داریم

ارتش اسرائیل تاکید دارد که حماس، کنترل غزه را از دست داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل اعلام کرد، «شواهدی» دارد که نشان می‌دهد، عوامل حماس، گروگان‌های ربوده‌شده در جریان حمله به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر را در بیمارستان کودکان در نوار غزه، محبوس کرده است.

دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش، دوشنبه 23 آبان بر اساس یک ویدئو، گفت که ارتش اسرائیل در زیرزمین بیمارستان الرنتیسی در شمال نوار غزه، «شواهدی نظیر بطری شیر نوزاد یا ریسمان متصل به صندلی را جمع‌آوری کرد که نشان می‌دهد حماس، گروگان‌هایی را در این بیمارستان محبوس کرده است.»

هاگاری افزود که نیروهای ارتش، یک مرکز فرماندهی مشتمل بر انبار تسلیحات، حاوی نارنجک‌های دستی، جلیقه‌های انتحاری و دیگر مواد منفجره انبارشده توسط عوامل حماس در زیرزمین بیمارستان کودکان مبتلا به سرطان الرنتیسی را پیدا کردند.

هاگاری در یک کنفرانس مطبوعاتی که از تلویزیون پخش شد، اعلام کرد: «ما همچنین شواهدی پیدا کردیم که نشان می‌دهد حماس گروگان‌هایی را در این مکان محبوس کرده است. این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است اما داده‌های اطلاعاتی ما نیز آن را تایید می‌کند.»

او تصاویری از اماکن حاوی وسایل اولیه زندگی شامل آشپزخانه کوچک و همچنین دهانه تونلی در نزدیکی آن که به گفته او به خانه یکی از فرماندهان ارشد حماس منتهی می‌شد را به نمایش درآورد و افزود:«حماس بر همه این منطقه کنترل یافت و جنگ خود علیه اسرائیلی‌ها را از این بیمارستان آغاز کرد.»

این سخنگو گفت که نیروهای ارتش همچنین یک موتورسیکلت با اثاری از اصابت گلوله را پیدا کردند که ظاهراً پس از حمله غافلگیرانه حماس، برای انتقال گروگان‌ها به غزه، مورد استفاده قرار گرفته است.

«حماس کنترل غزه را از دست داد»

از سویی اسرائیل دوشنبه تاکید کرد که حماس در سی و هشتمین روز جنگ خود، «کنترل غزه» را از دست داده است، آنهم در حالی که با تداوم محاصره غزه، هزاران آواره از شرایط «غیر انسانی» در بسیاری از بیمارستانهای مناطق ویران‌شده غزه، رنج می‌برند.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل دوشنبه اعلام کرد که حماس «کنترل غزه را از دست داده» و «عوامل آن» در حال فرار به سمت جنوب هستند.

پیشتر، مدیر آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطین «آنروا»در نوار غزه دوشنبه هشدار داد که «عملیات بشردوستانه ظرف 48 ساعت متوقف می‌شود چرا که اجازه ورود سوخت به غزه داده نشد»، آنهم در زمانی که فعالیت اکثر بیمارستان‌ها، متوقف‌شده و نبرد میان حماس و ارتش اسرائیل در اطراف آن‌ها و دیگر نقاط، ادامه دارد.

ارتش اسرائیل مدعی است که بیمارستان‌های غزه از جمله بیمارستان الشفا، دربردارنده زیرساخت‌های استراتژیک حماس است که مردم غزه را به «سپر انسانی» تبدیل کرده ولی حماس این ادعا را رد می‌کند.

وزارت بهداشت حماس اعلام کرد که شمار مرگ و میر ناشی از قطع برق در بیمارستان الشفا، از شنبه به 34 نفر رسیده است که شامل 27 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه و 7 نوزاد نارس هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید