پناهندگان اوکراینی بازگشته از اسرائیل: کی‌یف از تل‌آویو آرام‌تر است

این پناهندگان پس از آنکه در جستجوی امنیت، اوکراین را به مقصد اسرائیل ترک کرده بودند هم‌اکنون ترجیح می‌دهند که بلای جنگ را در سرزمین مادری خود تحمل کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«فرار از جنگی به جنگ دیگر بسيار سخت است، اما اگر کشته شوم حداقل در وطنم خواهم بود.» این زبان حال پناهندگان اوکراینی در اسرائیل است که حدود یک سال پیش با آغاز عملیات نظامی روسیه از کشور خود گریختند.

این پناهندگان فکر می‌کردند که فرار به اسرائیل زندگی امنی را برای آنها به دور از حملات روسیه تضمین می‌کند، اما خود را در میانه جنگ دیگری دیدند. آنان این بار ترجیح دادند با وجود جنگ به سرزمین خود بازگردند.

فتیتیانا کشیوا، سال گذشته پس از حمله روسیه به اوکراین از خانه خود در شهر خارکف در شمال شرقی اوکراین گریخت و به یک شهر ساحلی اسراییل در نزدیکی غزه پناه برد.

همسر کشیوا در گذشته در اسرائیل کار می‌کرد و لذا او فکر می‌کرد که فرار از خارکف با سه فرزندش زندگی امنی به دور از حملات روسیه را در اسرائیل برایش فراهم کند.

اما زمانی که حماس حمله «طوفان الاقصی» را در هفتم اکتبر انجام داد، و اسرائیل با بمباران خونین مداوم به نوار غزه پاسخ داد که منجر به کشته شدن هزاران نفر شده، کشیوا مانند هزاران پناهنده اوکراینی دیگر مجبور شد دوباره از جنگ فرار کند.

جنگ هنوز بخشی از زندگی روزمره در خارکف است. اگرچه اوکراین کنترل کامل بر آن دارد اما این شهر در معرض حملات مکرر روسیه است و آژیر خطر به بخشی از زندگی روزمره ساکنان این شهر تبدیل شده است.

با این حال، کشیوا از بازگشت به کشور مادری خود احساس راحتی می‌کند و می‌گوید: «وقتی اینجا قدم می‌زنم، سرزمین مادری و پرچم من است، نمی‌دانم چگونه آن را بیان کنم، اما احساس خوشحالی می‌کنم.»

از زمان حمله حماس به اسرائیل تاکنون حدود 4000 اوکراینی اسرائیل را ترک کرده‌اند.

آنا لیاشکو و دختر هشت ساله‌اش، دیانا، از اسرائیل به کی‌یف بازگشتند، آنان در ماه مارس سال گذشته، هفته‌ها پس از آغاز جنگ روسیه، از آنجا گریخته بودند.

این مادر 28 ساله می گوید که آنها در نزدیکی مناطقی در کی‌یف زندگی می‌کردند که در ابتدای حمله به دست نیروهای روسیه افتاد و «برق، آب و ارتباطات در آنجا قطع شد.»

لیاشکو در این باره افزود: «دخترم خیلی ترسیده بود، به همین دلیل تصمیم گرفتم از آنجا فرار کنم.»

کی‌یف آرام‌تر از تل‌آویو است

اوکسانا سوکولوسکا از دفتر خود در آن سوی رودخانه دنیپرو در کی‌یف گفت که فکر می‌کرد اسرائیل «امن‌ترین کشور جهان» خواهد بود که برای فرار از جنگ روسیه به آنجا گریخت.

این وکیل 39 ساله مانند بسیاری از زنان دارای فرزند، با آغاز جنگ سال گذشته، اوکراین را با سه فرزندش به مقصد اسرائیل ترک کرد.

او گفت: «من حق نداشتم جان آنان را به خطر بیندازم.»

از آنجایی که او عبری صحبت می‌کند، اسرائیل را انتخاب کرد و با فرزندانش در ریشون لزیون در نزدیکی تل‌آویو اقامت کرد.

او در این باره افزود: «اگر من کشته شوم، حداقل در کشور خود خواهم بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید