سازمان جهانی بهداشت از افزایش شمار مرگ و میر در بیمارستان «الشفا» غزه خبر داد

ادهانوم گبریسوس: جهان نمی‌تواند در حالی که بیمارستان‌ها به «عرصه مرگ و ویرانی» تبدیل می‌شوند، سکوت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که شمار مرگ و میر بیماران در بیمارستان «الشفا» در غزه به میزان قابل توجهی افزایش یافته و وضعیت بیمارستان، «خطرناک و دردناک» است.

آدهانوم با اعلام این که این سازمان توانست با تیم‌های پزشکی خود در بیمارستان تماس بگیرد، خاطرنشان کرد که تیراندازی مداوم، شرایط بحرانی در بیمارستان را تشدید می‌کند.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، یکشنبه 21 آبان در حساب خود در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «3 روز بدون برق، آب و ضعف شدید خدمات اینترنت سپری شد که تاثیر زیادی بر توان ما برای ارائه خدمات اساسی گذاشت به طوری که بیمارستان نتوانست کارکرد خود به عنوان یک بیمارستان را داشته باشد.»

آدهانوم تاکید کرد که جهان نمی‌تواند در حالی که بیمارستان‌ها به «عرصه مرگ و ویرانی» تبدیل می‌شوند، سکوت کند و خواستار برقراری آتش‌بس فوری شد.

انباشته اجساد مقابل بیمارستان

محمد ابوسلمیه، مدیر بیمارستان الشفا در غزه، به خبرگزاری «العالم‌ العربی» گفت: «اجساد صدها نفر مقابل بخش اورژانس انباشته شده که به دلیل محاصره بیمارستان توسط اسرائیل، نمی‌توانیم آنها را دفن کنیم. هر شی متحرک در اطراف بیمارستان، هدف قرار می‌گیرد و بمباران تا این لحظه ادامه دارد.»

ابوسلمیه افزود: «وضعیت در بیمارستان قابل توصیف نیست. نه برق، نه آب، نه اتاق عمل، نه آزمایشگاه خون، نه رادیولوژی. مهد کودک اکنون به سختی به نوزادان نارس کمک می‌کند.»

در همین راستا، منیر البرش، مدیرکل وزارت بهداشت نوار غزه گفت: «طرف اسرائیلی روز گذشته مقداری سوخت در حدود 200 لیتر را تامین کرد تا در چهره ارائه‌دهنده سوخت به بیمارستان الشفا، ظاهر شود.»

البرش در اظهاراتی به خبرگزاری« العالم‌العربی» افزود: «طرف اسرائیلی از ما خواست که این مقدار اندک را زیر بمباران و تیراندازی دریافت کنیم و با رساندن یا تحویل سوخت به صلیب سرخ برای تحویل آن به مجتمع پزشکی الشفا در غزه، مخالفت ورزید.»

او در ادامه گفت: «مصرف سوخت مجتمع الشفاء روزانه 10 هزار لیتر است، بنابراین چگونه می‌توان بیمارستان را با 200 لیتر راه‌اندازی کرد؟»

مدیرکل وزارت بهداشت با تاکید بر این که این میزان سوخت حتی برای یک آمبولانس هم کافی نیست، آنگاه چگونه باید با ای مقدار، مجتمع پزشکی الشفاء راه‌اندازی شود، پرسید: «با این مقدار چه کاری می‌توانیم کنیم؟»

به گفته او ارتش اسرائیل صبح زود در مکانی نزدیک به بیمارستان، کار توزیع 300 لیتر گازوئیل را برای استفاده فوری بیمارستان آغاز کرد اما ارتش اسرائیل دلایلی را مبنی بر منع بیمارستان از سوی مسئولان حماس برای دریافت این سوخت، دریافت کرد.

از سویی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بدون اشاره به میزان سوخت و سازوکار تحویل آن اظهار داشت که اسرائیل «سوخت را در اختیار مجتمع پزشکی الشفا قرار داد اما حماس از دریافت آن خودداری کرد.»

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد که ارتش کوشید تا حدود 300 لیتر سوخت برای تامین برق بیمارستان الشفا به این بیمارستان برساند، اما طبق گفته او حماس، «جلوی تحویل آن به بیمارستان را گرفت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید