سی و هفتمین روز جنگ؛ تشدید درگیری و نبرد خیابانی در شمال نوار غزه

نبردهای شدید در اطراف بیمارستان‌های غزه؛ سازمان جهانی بهداشت می‌گوید وضعیت «فاجعه بار» است و تماس‌ها با بیمارستان الشفا قطع شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جنگ اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی در غزه در حالی وارد سی و هفتمین روز خود می‌شود که تشدید تنش‌ها بدون نشانه‌ای از آتش‌بس برای کاهش درد و رنج ساکنان این شهر همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین تحولات میدانی، درگیری‌های شدید و گلوله‌باران توپخانه‌ای ارتش اسرائیل در چندین نقطه در غزه در جریان است.

خبرنگار «العربیه»، بامداد یکشنبه 21 آبان گزارش داد که ارتش اسرائیل هم اکنون به دروازه‌های اصلی بیمارستان «الشفاء» نزدیک شده و پهپادهای اسرائیلی در حال پرواز بر فراز بیمارستان هستند.

طبق گزارش خبرنگار العربیه، درگیری‌های شدید و جنگ‌های خیابانی در چندین منطقه از جمله شمال بیت حانون، منطقه ابرج العوده، شمال جبالیا و در بیت لاهیا در شمال نوار غزه در جریان است.

درگیری‌های همزمان در چندین منطقه در شهر غزه از جمله محله‌های النصر و شیخ رضوان و مجاورت کمپ ساحلی رخ داده است.

از سوی دیگر رسانه‌های اسرائیلی بامداد امروز گزارش دادند که صدای آژیر خطر در شهرهای اطراف نوار غزه به صدا درآمد.

خبرنگار العربیه گزارش داد که حماس صبح امروز در عرض نیم ساعت دو بار مناطق اسرائیلی نزدیک غزه را با موشک هدف قرار داد.

این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، ارتباطش با کادر بیمارستان «الشفاء» در شمال نوار غزه قطع شده است.

سازمان بهداشت جهانی «نگرانی عمیق» خود را درباره ایمنی همه کسانی که به دلیل جنگ در آنجا گرفتار شده‌اند، ابراز کرد و خواستار برقراری آتش‌بس فوری در غزه شد.

متوقف‌شدن خدمات بیمارستان الشفاء

در همین حال اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت غزه گفت: «همه خدمات مجتمع پزشکی الشفاء، بزرگترین بیمارستان در نوار غزه، روز گذشته پس از پایان سوخت متوقف شد.»

همزمان سازمان جهانی بهداشت با ابراز نگرانی عمیق خود درباره ایمنی کارکنان پزشکی و صدها بیمار و مجروح، از جمله نوزادان و افراد آواره که هنوز در بیمارستان هستند، خواستار آتش‌بس فوری در غزه و در مناطق بیمارستان‌ها شد.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، بامداد یکشنبه از قطع ارتباط و از دست دادن تماس با همکاران خود در بیمارستان الشفاء ابراز نگرانی کرد.

بمباران مستمر در غزه

در همین حال پزشکان بدون مرز از «بمباران مستمر» بیمارستان‌های غزه در 24 ساعت گذشته، به‌ویژه بیمارستان ‌‌الشفاء که چندین بار از جمله بخش شیرخوارگاه مورد حمله قرار گرفت، خبر دادند.

همزمان انجمن پزشکان غیردولتی اسرائیلی برای حقوق بشر، روز جمعه از مرگ دو نوزاد نارس در بیمارستان الشفاء خبر داد.

این انجمن گفت: «طی چند ساعت گذشته گزارش‌های وحشتناکی از بیمارستان «الشفاء» دریافت کرده‌ایم. در این بیمارستان برق، آب و اکسیژن وجود ندارد. بمباران‌ها به بخش مراقبت‌های ویژه و همچنین به ژنراتوری که تا کنون کار می‌کرد، خسارت وارد کرده است».

به گفته انجمن پزشکان غیردولتی اسرائیلی برای حقوق بشر، در اثر کمبود برق، بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان از کار افتاد و این امر منجر به مرگ دو نوزاد شد.

این انجمن اسرائیلی هشدار داد که جان 37 نوزاد نارس دیگر را با خطر جدی مواجه است.

نگرانی از وضعیت بیمارستان‌ها

وضعیت بیمارستان‌ها در شمال نوار فلسطینی به ویژه بیمارستان الشفاء، نگرانی چندین سازمان بین المللی را برانگیخته است.

به گفته دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، شنبه، 20 بیمارستان از مجموع 36 بیمارستان در این بخش از ارائه خدمات خارج شدند.

این در حالی است درخواست‌های سازمان‌های بین المللی از اسرائیل برای محافظت از غیرنظامیان به شدت افزایش یافته است.

به گفته وزارت بهداشت غزه، بیش از 11078 نفر از جمله بیش از 4506 کودک در بمباران غزه توسط اسرائیل کشته شدند.

5 هفته بمباران

پس از پنج هفته از آغاز جنگ که با حمله 7 اکتبر حماس آغاز شد، اسرائیل روز جمعه اعلام کرد که تعداد خسارات حمله حماس از 1400 به 1200 کشته کاهش یافته است. ارتش اسرائیل گفت که این آمار نهایی قربانیان نیست.

اسرائیل تاکید کرد که اکثر کشته‌شدگان غیرنظامی بودند و بیشتر آنها در اولین روز حمله حماس کشته شدند. حماس همچنین حدود 240 نفر را به گروگان گرفته و به غزه منتقل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید