نتانیاهو با اعلام شروط اداره غزه از توافق قریب‌الوقوع مبادله اسرا با حماس خبر داد

نخست وزیر اسرائیل: «هر مقامی که بخواهد غزه را اداره کند باید با تروریسم مبارزه کند و صلح را بپذیرد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نتانیاهو روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی «ان‌بی‌سی» از احتمال دستیابی به توافق برای آزادی اسرا با گروگان‌های نزد حماس خبر داد.

او در پاسخ به سوالی درباره امکان دستیابی به توافق فراگیر در مورد آزادی همه زنان، کودکان و سالمندان گروگان نزد حماس در نوار غزه، گفت: «ممکن است اتفاق بیفتد، اما هرچه کمتر در مورد این موضوع صحبت کنم، شانس دستیابی به آن بیشتر می‌شود.»

نتانیاهو با بیان اینکه «همه چیز به دلیل فشار نظامی اسرائیل در حال پیشرفت است»، گفت: «تا زمانی که عملیات زمینی را شروع نکردیم، اصلاً (به توافق) نزدیک نبودیم... لحظه‌ای که عملیات زمینی را شروع کردیم، اوضاع شروع به تغییر کرد.»

به نقل از خبرگزاری فرانسه، نتانیاهو گفته: «فشار بر رهبران حماس چیزی است که می‌تواند به توافق منجر شود و اگر توافقی در دسترس باشد، درباره آن صحبت خواهیم کرد.»

ارتش اسرائیل تخمین می‌زند که در روز اول حمله حماس حدود 240 نفر در نوار غزه گروگان گرفته شده‌اند. بنا به گزارش رسانه های اسرائیلی، در میان بازداشت شدگان حداقل 30 نوجوان و کودک وجود دارد.

هم‌زمان، ریاست‌ دولت خودگردان فلسطین روز یکشنبه اعلام کرد «غزه بخشی جدایی‌ناپذیر از سرزمین‌های فلسطینی است و تلاش‌های اسرائیل برای جدایی آن با شکست مواجه خواهد شد.»

این در حالی است که جنگ میان اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی در غزه وارد سی و هفتمین روز خود می‌شود و به گفته وزارت بهداشت فلسطین، تعداد کشته‌شدگان حملات اسرائیل از آغاز جنگ غزه به 11180 نفر افزایش یافت.

نبیل ابوردینه، سخنگوی ریاست‌ دولت خودگردان فلسطین، یکشنبه 21 آبان، از ارسال پیامی به واشینگتن خبر داد که در آن خواسته شده دولت ایالات متحده با فشار بر اسرائیل برای توقف جنگ در نوار غزه اقدام فوری انجام دهد.

هم‌زمان، حسین الشیخ دبیر جنبش «فتح» در مصاحبه‌ با «العربیه» گفت که نتانیاهو برای از بین بردن توافقنامه‌های امضا شده با دولت خودگردان فلسطین و برای طولانی کردن جنگ در نوار غزه تلاش می‌کند.

دبیر جنبش فتح در ادامه گفت: «سازمان آزادی‌بخش فلسطین نماینده همه فلسطینی‌ها است و تشکیلات خودگردان فلسطین هیچ راه‌حل جزئی برای وضعیت نوار غزه را نمی‌پذیرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید