دولت خودگردان‌ فلسطین از واشنگتن خواست در برای توقف جنگ غزه اقدام کند

دبیر جنبش فتح در گفتگو با العربیه: سازمان آزادی‌بخش فلسطین نماینده همه فلسطینی‌ها است. ما رهبران حماس را مقصر نمی‌دانیم و دائماً با آنها در تماس هستیم و سازمان آزادی‌بخش فلسطین پذیرای هرگونه گفت‌وگو با حماس است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نبیل ابوردینه، سخنگوی ریاست‌ دولت خودگردان فلسطین، یکشنبه 21 آبان، از ارسال پیامی به واشینگتن خبر داد که در آن خواسته شده دولت ایالات متحده با فشار بر اسرائیل برای توقف جنگ در نوار غزه اقدام فوری انجام دهد.

به گفته ابوردینه «هرگونه تلاش بین‌المللی که منجر به پایان اشغالگری اسرائیل نشود بی‌فایده خواهد بود.»

در بیانیه دفتر ریاست‌ دولت خودگردان فلسطین، آمده است: «غزه بخشی جدایی‌ناپذیر از سرزمین‌های فلسطینی است و تلاش‌های اسرائیل برای جدایی آن با شکست مواجه خواهد شد.»

هم‌زمان، حسین الشیخ دبیر جنبش «فتح» در مصاحبه‌ با «العربیه» گفت که نتانیاهو برای از بین بردن توافقنامه‌های امضا شده با دولت خودگردان فلسطین و برای طولانی کردن جنگ در نوار غزه تلاش می‌کند.

الشیخ در این باره افزود: «تنها راه‌حل سیاسی می‌تواند به جنگ کنونی غزه پایان دهد،.جامعه جهانی در قبال آنچه بر فلسطینی‌ها می‌گذرد سکوت کرده و راه‌حل‌های امنیتی و نظامی برای پایان دادن به جنگ در نوار غزه کارساز نخواهد بود.»

دبیر جنبش فتح در ادامه گفت: «سازمان آزادی‌بخش فلسطین نماینده همه فلسطینی‌ها است و تشکیلات خودگردان فلسطین هیچ راه‌حل جزئی برای وضعیت نوار غزه را نمی‌پذیرد.»

او همچنین افزود: «ما رهبران حماس را مقصر نمی‌دانیم و به طور دائم با آنها در تماس هستیم و سازمان آزادی‌بخش فلسطین از هرگونه گفت‌وگو با حماس استقبال می‌کند.»

وزارت خارجه دولت خودگردان فلسطین نیز به نوبه خود اعلام کرد: «بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در حال تصویب طرح‌های استعماری با هدف از بین بردن آرمان فلسطین است».

در بیانیه این وزارت آمده است: «ما با بهره‌برداری اسرائیل از جنگ غزه برای جدا کردن آن از کرانه باختری مخالفت می‌کنیم.»

به گفته وزارت بهداشت غزه، بیش از 11078 نفر از جمله بیش از 4506 کودک در بمباران غزه توسط اسرائیل کشته شدند که معادل حدود 40 درصد از مرگ و میرها از زمان شروع بمباران است.

پس از پنج هفته از آغاز جنگ که با حمله 7 اکتبر حماس آغاز شد، اسرائیل روز جمعه اعلام کرد که تعداد خسارات حمله حماس از 1400 به 1200 کشته کاهش یافته است. ارتش اسرائیل گفت که «این آمار نهایی قربانیان نیست.»

اسرائیل تاکید کرد که اکثر کشته‌شدگان غیرنظامی بودند و بیشتر آنها در اولین روز حمله حماس کشته شدند. حماس همچنین حدود 240 نفر را به گروگان گرفته و به غزه منتقل کرده است.

ارتش اسرائیل هم‌اکنون در حال نبرد شدید با جنگجویان حماس در قلب شهر غزه است، جایی که به گفته آن‌ها، «فرماندهی نظامی» جنبش حماس در شبکه ای از تونل‌ها پنهان شده است.

شایان ذکر است که با توجه به شدت نبردها در شمال نوار غزه، ده‌ها هزار فلسطینی در روزهای اخیر در پی هشدار ارتش اسرائیل مبنی بر پناه بردن به جنوب، کوچ داده شده‌اند.

به گفته سازمان ملل، 1.6 میلیون نفر غیرنظامی از 2.4 میلیون ساکن آن آواره شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size