حماس در اعتراض به بمباران بیمارستان الشفا مذاکرات مبادله اسرا را متوقف کرد

منابع العربیه: قاهره به اسرائیل اطلاع داد تعدادی از گروگان‌ها در روزهای آینده آزاد می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» روز یکشنبه به نقل از یک مقام آگاه فلسطینی گزارش داد که جنبش حماس مذاکرات مبادله اسرا را به دلیل عملیات ارتش اسرائیل در مجاورت بیمارستان الشفا در غزه متوقف کرده است.

هم‌زمان، منابع العربیه گزارش دادند که مصر به اسرائیل اطلاع داده تعدادی از گروگان‌ها در روزهای آینده آزاد می‌شوند.

این منابع افزودند که اسرائیل هرگونه آتش بس یا ورود سوخت را قبل از آزادی اولین دسته از گروگان‌ها رد می‌کند.

ویشتر، خبرگزاری «جهان عرب»‌ گزارش داد یک منبع در کادر رهبری جنبش حماس اعلام کرد که این گروه منتظر پاسخ اسرائیل در مورد توافق پیشنهادی تبادل زندانیان است که شامل همه غیرنظامیان و افراد دوتابعیتی می شود.

این منبع گفته «توافق فراگیر شامل آزادی زندانیان زن و کودکان ما در زندان‌های اسرائیل قبل و بعد از 7 اکتبر و همچنین ورود سوخت به غزه است.»

حماس پیش از این تعدادی از گروگان‌های زن را به دلایل بشردوستانه آزاد کرده بود که دو آمریکایی و دو اسرائیلی بودند.

حماس همچنین ویدئوهایی از گروگان‌های زن اسرائیلی پخش کرد که در آن گروگان‌ها از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواستند تا بمباران غزه را متوقف کند و برای آزادی آنها تلاش کند.

با این حال، حدود 5 هفته پس از آغاز جنگ در 7 اکتبر، اسرائیل اعلام کرد که تلفات حمله حماس از 1400 به 1200 کشته کاهش یافته است و توضیح داد که «این آمار نهایی نیست.»

تل‌آویو تایید کرد که اکثر کشته‌شدگان غیرنظامی بودند و بیشتر آنها در روز اول حمله غافلگیرانه جان باختند. جنگجویان حماس همچنین حدود 240 نفر را گروگان گرفته و به غزه منتقل کردند.

از سوی دیگر، تعداد اسرای فلسطینی در دست اسرائیل از مرز 10 هزار نفر گذشت که تعداد زیادی از آنها پس از حمله 7 اکتبر بازداشت شدند.

پس از اینکه نوار غزه بیش از یک ماه در معرض بمباران مداوم و تحت محاصره کامل قرار گرفت، وضعیت انسانی در آنجا فاجعه آمیز شده است و بر اساس گزارش سازمان ملل، 1.6 میلیون نفر از 2.4 میلیون نفر آن آواره شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید