تاریخچه مجتمع بیمارستانی «الشفاء» در غزه

سازمان «دیدبان حقوق بشر» اعلام کرد که دلیلی موید ادعاهای ارتش اسرائیل در مورد اقدام حماس در استقرار در زیرزمین‌های بیمارستان الشفاء، نیافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تلاش ارتش اسرائیل هم‌اکنون بر رسیدن به دروازه بیمارستان الشفاء در غزه متمرکز شده و مدعی است که این بیمارستان «مرکز فرماندهی» حماس و گردان‌های القسام، شاخه نظامی آن است؛ ولی حماس این ادعا را تکذیب می‌کند.

این مجتمع دولتی بیمارستانی وابسته به وزارت بهداشت فلسطین، بزرگترین بیمارستان غزه است که مشتمل بر 3 بیمارستان با 3 ساختمان مجزا است.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق‌الأوسط»، این مجتمع بیمارستانی در سال 1946 در مکان پادگان نظامی ارتش بریتانیا تاسیس شد. با اشغال غزه، مجتمع بیمارستانی الشفاء بعد از سال 1967 زیر سلطه اسرائیل قرار گرفت و وضعیت به همین صورت تا زمانی ادامه یافت که حاکمیت خودگردان فلسطین بعد از توافق أوسلو، این بیمارستان را تحویل گرفت.

در برهه مدیریت مصر بر نوار غزه پیش از 1967 و همچنین در دهه هشتاد قرن گذشته، این بیمارستان گسترش یافت و در طول حاکمیت دولت خودگردان فلسطین بر غزه نیز این گسترش ادامه یافت تا این که دولت حماس بعد از حاکمیت بر غزه در سال 2007، این بیمارستان را در اختیار گرفت.

3 بیمارستان مجتمع بیمارستانی الشفاء

بیمارستان الشفاء در چهارراهی در منطقه مرکزی غربی شهر غزه قرار دارد و مساحت آن 45 هزار متر مربع است.

این مجتمع شامل 3 بیمارستان است که عبارتند از بیمارستان جراحی، بیمارستان بیماری‌های داخلی، بیمارستان زنان و زایمان (که شامل بخش مهد کودک برای نوزادان نارس است) و همچنین بخش اورژانس، مراقبت‌های ویژه، رادیولوژی و بانک خون.

1500 کارمند (که تقریباً یک چهارم کارکنان بخش بهداشت در نوار غزه را تشکیل می‌دهد) شامل حدود 500 پزشک، 700 پرستار و 30 داروساز در این مجتمع مشغولند. مجتمع بیمارستانی الشفاء حاوی حدود 700 تخت برای بیماران از جمله نوزادان نارس است.

این بیمارستان با آغاز حمله اسرائیل به نوار غزه در 7 اکتبر، تمام موارد جدی را از نوار غزه پذیرش کرد. این مجتمع بیمارستانی، معادل 200 درصد ظرفیت خود را برای پذیرش بیماران تحت درمان در شرایط پیچیده، قطع برق و کمبود شدید سوخت و دارو به‌کار گرفته است.

مرکزی برای پناه‌دهی آوارگان

بیمارستان الشفاء، چند روز پس از آغاز جنگ، به مرکزی برای پناه‌دهی آوارگان نیز تبدیل شد و حدود 40000 نفر به این مجتمع پناه برده و در محوطه آن اسکان یافته و چادر زدند اما با آغاز بمباران‌ دورازه بیمارستان و آمبولانس‌های داخل آن، شمار آنها تا کمتر از نصف این رقم، کاهش یافت.

اتهام اسرائیل

اسرائیل از سال‌ها پیش مدعی است که مقر فرماندهی گردان‌های القسام در زیر بیمارستان الشفاء قرار دارد. ارتش اسرائیل در روزهای اخیر اعلام کرد که پایگاه اصلی عملیاتی حماس در زیر بیمارستان الشفاء قرار دارد.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل با اعلام این که حماس «چند مجتمع زیرزمینی زیر بیمارستان الشفاء دارد»، افزود: « داده‌های اطلاعاتی اسرائیل حاکی از وجود چندین تونل منتهی به پایگاه زیرزمینی است. همچنین یک ورودی از داخل یکی از بخش‌ها به مجتمع بیمارستانی نیز وجود دارد.»

به گفته ارتش اسرائیل، امنیت داخلی حماس در داخل بیمارستان الشفاء نیز یک مرکز فرماندهی دارد.

از سویی حماس تاکید دارد که ادعاهای ارتش اسرائیل کاملا بی‌پایه است. وزارت بهداشت غزه برای رد روایت اسرائیل پیشنهاد داد که درهای بیمارستان را به روی هر هیئت، کمیته بین‌المللی یا کمیته تحقیقات مستقل باز کند.

سازمان «دیدبان حقوق بشر» هم اعلام کرد که دلیلی موید ادعاهای ارتش اسرائیل در مورد اقدام حماس در استقرار در زیرزمین‌های بیمارستان الشفاء، نیافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید