ولی‌عهد سعودی: در صدد سرمایه‌گذاری‌ 25 میلیارد دلاری در آفریقا هستیم

بنا به تاکید ولی‌عهد سعودی این پادشاهی تعداد نمایندگی‌های دیپلماتیک خود را در آفریقا به بیش از 40 سفارت افزایش خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی از طرح‌ابتکار توسعه‌ای خادم الحرمین الشریفین در قاره آفریقا شامل راه‌اندازی پروژه‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای به ارزش یک میلیارد دلار طی مدت 10 سال در کشورهای قاره آفریقا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «واس» محمد بن سلمان در این‌باره گفت که کشورش در صدد سرمایه‌گذاری‌های جدیدی به ارزش بیش از 25 میلیارد دلار و تامین مالی 10 میلیارد دلاری صادرات و همچنین ارائه 5 میلیارد دلار تامین مالی توسعه‌ای اضافی به قاره آفریقا تا سال 2030 است.

مرکز امدادرسانی ملک سلمان

وی همچنین حجم سرمایه‌گذاری سعودی در 54 کشور آفریقایی را بالغ بر بیش از 45 میلیارد دلار برای حمایت از طرح‌های توسعه‌ای و انسانی اعلام کرد و گفت مرکز امداد و کمک‌رسانی بشردوستانه ملک سلمان نیز بیش از 450 میلیون دلار کمک در 46 کشور آفریقایی ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری «واس» بن سلمان تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی در صدد گسترش هر چه بیشتر روابط همکاری و شراکت با کشورهای آفریقایی و توسعه زمینه‌های تجارت و تکامل‌ اقتصادی است.

عضویت دائم در گروه 20

او گفت که سعودی از اولین کشورهایی است که با ایمان به اهمیت نقش اتحادیه آفریقا حمایت آشکار خود را از این اتحادیه برای دست‌یابی به عضویت دائم در گروه 20 ابراز کرده‌ است.

ولی‌عهد سعودی در این راستا همچنین به تلاش‌های سعودی در دوره ریاست آن بر گروه بیست به منظور ارائه طرح‌ابتکارهایی برای رسیدگی به بدهی‌های آفریقا و کشورهای کم‌درآمد به‌ویژه در هنگام پاندمی کرونا و همچنین رویکرد ریاض در حمایت از توسعه پایدار و تاکید همیشگی آن بر حق کشورها در توسعه منابع و توانایی‌های ذاتی آنها اشاره کرد.

تامین غذا برای 750 میلیون آفریقایی

بن سلمان همچنین بر تعهد سعودی به امنیت صادرات انرژی و تداوم آن و به‌کارگیری همه منابع انرژی و توسعه فناوری‌ها و ایجاد راهکارهای و سامانه‌های سوخت پاک و تامین غذا برای بیش از 750 میلیون انسان در آفریقا تاکید کرد.

نقش آفریقا در اکسپو 2030 ریاض

وی خطاب به رهبران آفریقایی گفت:«برای میزبانی نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2030 در ریاض و ارائه نسخه‌ای استثنایی و بی‌سابقه در تاریخ این نمایشگاه که در تحقق چشم‌اندازی بهتر برای بشریت تلاش خواهیم کرد و امیدوار به مشارکت شما با پادشاهی عربی سعودی برای ارائه نقش بارز و مهم آفریقا و منابع بشری و طبیعی و فرصت‌های توسعه‌ای و امکانات آینده‌ای هستیم».

افتتاح بیش از 40 سفارت در آفریقا

او گفت که ریاض بر این باور است که این اجلاس سران سعودی و آفریقا تحولی کیفی را در زمینه‌های همکاری و شراکت میان پادشاهی عربی سعودی و کشورهای آفریقایی ایجاد کند.

ولی‌عهد سعودی همچنین افزود که کشورش در راستای تحقق این رویکرد همکاری و شراکت تعداد نمایندگی‌های دیپلماتیک خود را در آفریقا به بیش از 40 سفارت افزایش خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید