نتانیاهو در واکنش به سخنان مکرون: حماس عملیات غزه را در پاریس تکرار خواهد کرد

مکرون در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «بی‌بی‌سی» از اسرائیل خواست بمباران غزه و کشتار غیرنظامیان را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنان امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره محکوم‌کردن‌ کشتار زنان و کودکان در غزه واکنش بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را در پی داشت.

نتانیاهو، بامداد شنبه 20 آبان در بیانیه‌ای مفصل در حساب کاربری دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در «ایکس» نوشت که سرنوشت ساکنان غزه مسئولیت اسرائیل نیست و برعهده «حماس» است.

Advertisement

این بیانیه به نقل از نتانیاهو اشاره کرده است که «آن چه در غزه انجام شد دوباره توسط حماس در پاریس و نیویورک تکرار خواهد شد.»

نتانیاهو بار دیگر در این بیانیه رویکرد حماس را شبیه «داعش» دانست و گفت که «اقدامات فلسطینیان تندرو شبیه جنگجویان داعشی است.»

او افزود: «بگذارید یادآوری کنم که پس از حمله یک سازمان تروریستی و کشته‌شدن وحشیانه صدها اسرائیلی و ربودن بیش از 200 نفر دیگر، اسرائیل وارد جنگ شد.»

کشتار بیگناهان

مکرون، شامگاه جمعه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «بی‌بی‌سی» از اسرائیل خواست بمباران غزه و کشتار غیرنظامیان را متوقف کند.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: «با اسرائیل همدردی و اصرار آنها برای نابودی تروریسم را درک می‌کنیم. اما هم اکنون غیرنظامیان از جمله کودکان، زنان و بزرگسالان در معرض کشتار قرار گرفته‌اند و هیچ دلیلی برای چنین اقدامی وجود ندارد. به همین دلیل اسرائیل را به توقف بمباران فرا می‌خوانیم.»

مکرون تاکید کرد که تنها راه‌حل، «ایجاد وقفه بشردوستانه» و پس از آن «تلاش برای برقراری آتش‌بس در غزه است تا بتوان غیرنظامیانی که ارتباطی با تروریسم ندارند را نجات داد.»

او اظهار داشت که «نمی‌توان از طریق کشتار بیگناهان مبارزه با تروریسم را توجیه کرد.»

رئیس جمهوری فرانسه در پاسخ به پرسشی درباره نقض احتمالی قوانین بین‌المللی توسط اسرائیل، گفت که او «قاضی» نیست اما نگرانی خود در این باره را اعلام کرد.

مکرون همچنین اشاره کرد که «بمباران شدید غزه» می‌تواند باعث ایجاد «نارضایتی» گسترده در منطقه شود.

بنا به آخرین آمار اعلام‌شده توسط وزارت بهداشت گروه حماس در غزه، از هفتم اکتبر تاکنون دست‌کم 11078‌ فلسطینی از جمله 4506 کودک در جریان بمباران ارتش اسرائیل کشته شدند.

مقامات اسرائیل هم با تغییر شمار کشته‌شدگان حمله هفتم اکتبر حماس به پایگاه‌ها و شهرک‌های اطراف غزه اعلام کرد که 1200 اسرائیلی در جریان حمله مذکور کشته شدند.

پیشتر مسئولان اسرائیلی اعلام کرده بودند که شمار کشته‌شدگان حمله حماس 1400 نفر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید