سازمان جهانی بهداشت: هر 10 دقیقه یک کودک در غزه کشته می‌شود

وزارت بهداشت حماس اعلام کرده است که بمباران‌ سنگین غزه از سوی اسرائیل تاکنون به کشته‌شدن دست‌کم 11078 نفر از جمله 4506 کودک منجر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت، شنبه 20 آبان در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار آتش‌بس در غزه و ورود بی قید و شرط کمک‌های بشردوستانه با توجه به وضعیت فاجعه بار انسانی در این منطقه شد.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، جمعه در شورای امنیت سازمان ملل متحد فاش کرد که تقریبا هر 10 دقیقه یک کودک در نوار غزه کشته می‌شود و هیچ مکان امنی در این شهر وجود ندارد.

گبریسوس افزود که نیمی از 36 بیمارستان و دو سوم مراکز مراقبت‌های بهداشتی غزه، متوقف شده و آنهایی که هنوز متوقف نشده‌اند، بسیار بیشتر از ظرفیت خود کار می‌کنند. او اشاره کرد که سیستم مراقبت‌های بهداشتی غزه، «در آستانه فروپاشی» است.

به گفته گبریسوس، راهرو بیمارستان‌ها مملو از مجروحان، بیماران و افراد در حال مرگ است، سردخانه‌ها نیز پرشده و عمل‌های جراحی، بدون بیهوشی انجام می‌شود و ده‌ها هزار آواره در بیمارستان‌ها پناه گرفته‌اند.

گبریسوس افزود که از 7 اکتبر، سازمان جهانی بهداشت بیش از 250 حمله به مراکز درمانی در غزه و کرانه باختری را ثبت کرده است.

مدیر این سازمان پیشتر در مورد فروپاشی سیستم بهداشتی در نوار غزه هشدار داده و تاکید کرد، تامین تجهیزات پزشکی و سوخت امری ضروری است و میزان کمک‌های وارده به نوار غزه کافی نیست.

گبریسوس افزود که استفاده آمریکا از حق وتو برای جلوگیری از تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌های مربوط به توقف جنگ در نوار غزه، ضرورت اصلاح نظام شورای امنیت را ایجاب می‌کند.

بیش از 11 هزار کشته

وزارت بهداشت دولت حماس اعلام کرده است که بمباران‌های سنگین غزه از سوی اسرائیل تاکنون بیش از 11078 کشته برجای گذاشته که افزون‌ بر 4506 نفر از آنها کودک هستند.

طبق آمار دفتر هماهنگی امور بشردوستانه، شمار آوارگان مناطق شمالی غزه به 1.6 میلیون نفر از جمعیت 2.4 میلیون نفری این منطقه رسیده است.

شورای امنیت در ابتدای جلسه خود، در سوگ غیرنظامیان کشته شده همراه با 101 نفر از کارکنان آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی «آنروا»، یک دقیقه سکوت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید