دیدار ولی‌عهد سعودی با رئیس جمهوری ایران در حاشیه اجلاس ویژه ریاض

ابراهیم رئیسی: آمریکا با اعزام ناوگان خود به منطقه عملا به نفع اسرائیل وارد جنگ شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولی‌عهد و رئیس شورای وزیران سعودی شنبه 20 آبان با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در حاشیه اجلاس ویژه مشترک سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض دیدار کرد.

رئیسی در سخنرانی خود در این اجلاس ویژه مشترک از پادشاهی عربی سعودی برای برگزاری این اجلاس مهم در سایه شرایط کنونی، قدردانی کرد.
او گفت:«امروز در ریاض به نمایندگی از جهان اسلام برای نجات مردم فلسطین گردهم آمده‌ایم».

برقراری آتش‌بس

رئیس جمهوری ایران از رهبران کشورهای عربی و اسلامی خواست «تصمیمی تاریخی و قاطعانه‌» درباره رخدادهای کنونی در سرزمین‌های فلسطینی، اتخاذ کرده و مردم فلسطین مسلح سازند.

رئیسی در سخنان خود در اجلاس ریاض برای بررسی جنگ در نوار غزه، گفت:«آن‌چه اکنون در غزه رخ می‌دهد از هولناک‌ترین جنایت‌ها در تاریخ است».

نقش آمریکا در جنگ

رئیس جمهوری ایران همچنین ایالات متحده آمریکا را به ترغیب اسرائیل به ادامه «جنایت‌های آن» متهم کرد و افزود:«آمریکا با اعزام ناوگان خود به منطقه عملا به نفع اسرائیل وارد جنگ شده است».

رئیسی افزود:«آمریکا همه سازمان‌های بین‌المللی را به تعطیلی کشانده و بی‌تصمیم و بی‌عمل کرده است».

او همچنین خواستار برقراری آتش‌بس در غزه و «به‌کارگیری همه سازوکارها و روش‌ها برای اجبار آمریکا و اسرائیل برای متوقف کردن ماشین کشتار شد».

وی نیز خواستار رفع کامل محاصره از نوار غزه و گشودن بی‌قید و شرط گذرگاه رفح شد.

رئیس جمهوری ایران در سخنرانی خود در اجلاس ویژه مشترک سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض خواستار تشکیل دادگاهی بین‌المللی برای رسیدگی به پرونده‌های آمریکا و اسرائیل به‌دلیل «مشارکت آنها در عملیات کشتار در غزه» شد.

دومین ماه جنگ در غزه

شایان ذکر است که در جنگ اسرائیل و گروه‌های فلسطینی که وارد دومین ماه خود شده است، تا کنون بیش از 11078 غیرنظامی از جمله بیش از 4506 کودک از طرف فلسطینی در غزه کشته شده‌اند.

در همین راستا مدیرکل سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که سامانه‌های بهداشت و درمان در غزه «کاملا از کار افتاده» و در حال فروپاشی است. وی بنا بر آمارها همچنین تایید کرد که در هر 10 دقیقه یک کودک در جنگ غزه کشته می‌شود.

از طرفی ارتش اسرائیل که تعداد کشته‌های آن در حمله غافلگیرانه حماس در هفتم اکتبر به شهرک‌ها و پایگاه‌های نظامی در مناطق موسوم به غلاف غزه 1400 نفر اعلام شده بود، در تازه‌ترین آمار رسمی خود جمعه 19 آبان، تعداد کشته‌های خود در این حمله حماس را 1200 نفر اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید