تاکید بیانیه پایانی اجلاس ویژه ریاض بر ضرورت شکستن محاصره و کمک‌‌رسانی فوری به غزه

بن فرحان: جنگ در غزه باید متوقف شود و صلح جز با برپایی کشور فلسطینی محقق نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در بیانیه پایانی اجلاس ویژه مشترک سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض شنبه 20 آبان، بر ضرورت شکستن محاصره نوار غزه و پافشاری برای وارد کردن کمک‌‌های بشردوستانه فوری از جمله سوخت برای ساکنان این باریکه تاکید شد.

در این بیانیه همچنین هر گونه تلاش‌هایی برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از شمال به جنوب نوار غزه، یا بیرون راندن آنها از این باریکه و کرانه باختری و قدس، محکوم و به عنوان «جنایت جنگی» شناخته شد.

همچنین رویکرد کوچاندن اجباری فلسطینیان از سرزمین‌های‌شان وضعیت ناامیدکننده‌ای توصیف شده که از سوی اسرائیل تحمیل می‌شود.

سران کشورهای عربی و اسلامی شرکت‌کننده در اجلاس ویژه و مشترک ریاض درباره غزه همچنین خطاب به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار صدور قطعنامه‌ای قاطع برای ملزم کردن اسرائیل به توقف تجاوز آشکار و حملات بی‌امان آن به نوار غزه شدند.

مجازات جمعی

در این بیانیه با توصیف این جنگ انتقام‌جویانه به عنوان «حق دفاع از خود» یا توجیه آن تحت هر بهانه‌ای، ابراز مخالفت شد.

همچنین از همه کشورها خواسته شده صادرات اسلحه و مهمات به اسرائیل را متوقف کنند.

از دیوان کیفری بین‌المللی نیز درخواست شد درباره جنایت‌های اسرائیل علیه مردم فلسطین تحقیق کند.

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی در کنفرانس خبری در پایان این اجلاس گفت آن‌چه در غزه رخ می‌دهد، اقدام اسرائیل به مجازات جمعی ساکنان غزه است.

بن فرحان افزود که جنگ در غزه باید متوقف شود و صلح جز با برپایی کشور فلسطینی محقق نخواهد شد.

در این بیانیه همچنین از سازمان منع تسلیحات شیمیایی درخواست شده درباره کاربرد تسلیحاتی که در قوانین بین‌المللی به عنوان سلاح‌های ممنوعه شناخته می‌شود، و استفاده از آن توسط اسرائیل در جنگ علیه مردم فلسطین، تحقیق و رسیدگی شود.

تحقیقات دادگاه کیفری بین‌المللی

همچنین آغاز تحرک بین‌المللی به رهبری سعودی و 6 کشور عربی و اسلامی برای حل مسأله فلسطین و درخواست از دادگاه کیفری بین‌المللی برای تحقیق درباره تخلفات و اقدامات جنایتکارانه اسرائیل در غزه اعلام شد.

بنا بر جزئیات فاش شده از سوی اجلاس ویژه مشترک سران کشورهای عربی و اسلامی درباره غزه در ریاض، وزرای خارجه کشورهای سعودی، مصر، ترکیه، فلسطین و دیگران برای آغاز تحرک فوری بین‌المللی جهت متوقف کردن جنگ اسرائیل علیه غزه، ماموریت یافته‌اند.

این بیانیه با تاکید بر ضرورت رفع محاصره نوار غزه و پافشاری بر ورود کمک‌های بشردوستانه فوری برای ساکنان این باریکه، ضمن اشاره به ضرورت حمایت از مصر در مقابله با پیامدهای تهاجم اسرائیل به غزه و پشتیبانی از تلاش‌های امدادرسانی آن از شورای امنیت خواست با صدور قطعنامه‌ای قاطعانه اسرائیل را به توقف جنگ در غزه ملزم کند.

انتقاد از استانداردهای دوگانه

وزیر خارجه سعودی در پاسخ به سوال خبرنگاران با انتقاد از این‌که برخی کشورها اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل و تخلفات آن در نقض‌ قوانین بین‌‌المللی را توجیه می‌کنند، گفت از نزدیک تعامل با استانداردهای دوگانه را زیر نظر گرفته و مواضع‌مان را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

وی افزود که هماهنگی‌ها میان کشورهای عربی و اسلامی درباره غزه بسیار بزرگ است و تحول در مواضع درباره غزه کافی نیست و بر ضرورت توقف جنگ و حفاظت از غیرنظامیان تاکید دارد.

سران کشورهای عربی و اسلامی در بیانیه پایانی این اجلاس ویژه مشترک در ریاض تاکید کردند که تعامل با استانداردهای دوگانه اعتبار کشورهایی که اسرائیل را در جایگاهی فراتر از قوانین بین‌المللی قرار می‌دهند را خدشه‌دار و تضعیف می‌کند.

همچنین در این بیانیه با شعار «ما منادی صلح هستیم و طرف دیگر از آن دور می‌شود» بر ضرورت فعال‌سازی سازوکارهای بین‌المللی و فراهم‌سازی فرصت‌‌ برای احیای روند صلح تاکید شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید