بیانیه پایانی اجلاس سران سعودی و آفریقا بر ضرورت توقف جنگ در غزه تاکید کرد

اجلاس سران سعودی و آفریقایی بر ضرورت توقف عملیات نظامی در سرزمین‌های فلسطینی اشغالی و حفاظت از غیرنظامیان بر اساس قوانین بین‌المللی و قانون بین‌المللی انسانی تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)


در بیانیه پایانی اجلاس سران سعودی و کشورهای عضو اتحادیه آفریقا که جمعه نوزدهم آبان در ریاض برگزار شد، شرکت‌کنندگان بر ضرورت فراهم‌سازی امکان فعالیت‌ سازمان‌های بین‌المللی در نوار غزه، تاکید کردند.

توقف حملات و کوچ اجباری

در این اجلاس بر اهمیت نقش جامعه بین‌المللی در اعمال فشار بر طرف اسرائیلی به‌منظور متوقف کردن حملات اسرائیل و جلوگیری از کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از نوار غزه که نقض آشکار قوانین بین‌المللی و قانون بین‌المللی انسانی به شمار می‌رود، تاکید شد.

همچنین بر ضرورت اجازه دادن به سازمان‌های بین‌المللی انسانی و از جمله آن سازمان ملل متحد و به‌ویژه آژانس «آنروا» برای ایفای نقش در کمک‌رسانی بشردوستانه و امدادرسانی به مردم فلسطین و حمایت از تلاش‌های این نهادها در این زمینه، تاکید شد.

پایان علل واقعی منازعه

در بیانیه پایانی اجلاس سعودی و آفریقا که «بیانیه ریاض» عنوان گرفته و از سوی خبرگزاری رسمی سعودی «واس» منتشر شده بر ضرورت پایان دادن به علل واقعی نزاع که با «اشغالگری اسرائیل» نمود پیدا کرده، تاکید شده است.

همچنین بر اهمیت گسترش تلاش‌ها جهت دست‌یابی به راه‌حلی فراگیر و عادلانه برای منازعه فلسطین و اسرائیل بر اساس راه‌حل دو کشوری تاکید شد.

رهبران شرکت‌کننده در اجلاس ریاض بر ضرورت احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها، لزوم پایبندی به اصل حسن همجواری بر اساس مبدا مساوات و احترام متقابل و منافع مشترک میان کشورها بر اساس قانون بین‌المللی، تاکید کردند.

تقویت همکاری و هماهنگی تلاش‌ها

شرکت‌کنندگان در اجلاس همچنین راهکارهای تقویت همکاری و هماهنگی تلاش‌ها و تبادل تجربیات در راستای تحقق و خدمت به منافع مشترک و ایفای نقش در تحقق امنیت و صلح در جهان و همچنین اتخاذ کلیه تدابیر لازم با همکاری تنگاتنگ میان کشورهای آنها به منظور جلوگیری از وقوع جنایت‌های تروریستی را مورد بررسی قرار دادند.

در این بیانیه اجلاس سران سعودی و آفریقا نقطه عطف تاریخی در روند روابط مشترک و تقویت روابط با کشورهای آفریقایی در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی توصیف شده است.

همچنین اشاره شد که سعودی با تاکید بر نقش کشورهای آفریقایی از عضویت دائم اتحادیه آفریقا در گروه 20 حمایت می‌کند.

ریاض، پایتخت پادشاهی عربی سعودی جمعه نوزدهم آبان میزبان اولین اجلاس سران سعودی - آفریقایی تحت عنوان «شراکت ثمربخش» برای پایه‌گذاری همکاری راهبردی میان دو طرف در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و گردشگری بود.
این اجلاس با مشارکت رؤسا و رهبران کشورهای آفریقایی و سعودی در ریاض و با هدف توسعه روابط سعودی با کشورهای آفریقایی برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید