اجلاس ویژه سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض؛ اجماع بر ضرورت آتش‌بس در نوار غزه

دبیرکل اتحادیه عرب: آتش‌بس کامل در غزه اولویتی است که همه باید برای برقراری آن تلاش کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

اجلاس ویژه سران کشورهای عربی و اسلامی به میزبانی پادشاهی عربی سعودی، شنبه 20 آبان، پس از تکمیل ورود هیئت‌های رسمی به مقر آن در ریاض پایتخت سعودی، برگزار شد.

محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی، در سخنرانی افتتاحیه این نشست بر مخالفت شدید کشورش با تهاجم وحشیانه‌ اسرائیل علیه نوار غزه تاکید کرد.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، در این‌باره اظهار داشت که برقراری آتش‌بس کامل در غزه اولویتی است که همه باید برای رسیدن به آن تلاش کنند.

دبیر‌کل اتحادیه کشورهای عربی، در سخنرانی خود بر محکوم کردن کوچاندن اجباری ساکنان غزه، کرانه باختری یا قدس شرقی در همه اشکال آن، تاکید، و چنین رویکردی را جنایتی بین‌المللی توصیف کرد که توسط فلسطینی‌ها، کشورهای عربی و جهان رد شده است.

ابوالغیط، همچنین با بیان این‌که بازگرداندن اوضاع به حالت عادی در غزه طولانی و دشوار خواهد بود، تاکید کرد که هیچ‌گونه صحبتی درباره آینده نوار غزه جدای از آینده کرانه باختری و قدس شرقی پذیرفتنی نخواهد بود.

در همین راستا، فیلیپ لازرینی، کمیسر کل آژانس «آنروا» وابسته به سازمان ملل متحد، در سخنرانی خود در این اجلاس، آوارگی مردم غزه را محکوم و تاکید کرد که آن‌چه در نوار رخ می‌دهد کشتار سیستماتیک فلسطینیان است که به کرانه باختری نیز امتداد یافته است.

لازرینی، در این باره تاکید کرد که کمبود شدید دارو و تجهیزات و اقلام پزشکی وجود دارد و مردم غزه احساس می‌کنند همه به آنها پشت کرده‌اند.

کمیسر کل «آنروا»، از کشته شدن 100 نفر از کارکنان این آژانس در نوار غزه خبر داده و کشته شدن بیش از 10 هزار نفر از ساکنان غزه که اغلب آنها زن و کودک بودند را تایید کرد، و گفت: «اوضاع نوار غزه فاجعه‌بار و تکان دهنده است و غیرنظامیان این باریکه با کمبود بسیار شدید آب، مواد غذایی، دارو و سوخت روبه‌رو هستند.

سرزمین فلسطین

محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین، به نوبه خود با تأکید بر این‌که فلسطینی‌ها ساکنان اصلی و صاحبان سرزمین فلسطین هستند، تأکید کرد که قدس و پرچم فلسطین همواره عامل اتحاد فلسطینیان خواهد بود، و به گفته او اشغالگر زوال خواهند یافت.

عباس، در ادامه افزود که مردم فلسطین در معرض جنایت‌های‌ نسل‌کشی هستند که از تمام خطوط قرمز فراتر رفته است. محمود عباس همچنین اسرائیل را مسئول کامل کشتار و زخمی شدن هر فلسطینی دانست.

محمود عباس همچنین با تاکید بر اینکه کرانه باختری و قدس نیز روزانه با حملات اسرائیلی مواجه هستند، از شورای امنیت خواست تا به وظایف کامل خود برای توقف جنگ عمل کند.

رئیس تشکیلات خودگردان نیز خواستار حل مسأله فلسطین بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی و با تضمین‌های بین‌المللی و بر اساس جدول زمان‌بندی شده قابل اجرا، همراه با عضویت کامل کشور فلسطین در سازمان ملل متحد و فراهم ساختن حمایت بین‌المللی برای مردم فلسطین شد.

در همین راستا، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، خواستار راهکاری برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطین بر اساس راه‌حل تشکیل دو کشور شد.

رئیس جمهوری مصر، با تاکید بر این‌که مردم غزه از اقدامات غیرانسانی رنج می‌برند، تاکید کرد که جنگ‌ورزی با «حق دفاع از خود» قابل توجیه نیست.

او بر لزوم انجام تحقیقات بین‌المللی در مورد تخلفات تاکید کرد و افزود که قاهره بارها نسبت به پیامدهای سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه هشدار داده بود.

السیسی، در ادامه تاکید کرد که سیاست‌های مجازات دسته‌جمعی مردم غزه از جمله کشتار، محاصره و کوچ اجباری ساکنان آن غیرقابل قبول است و باید فورا متوقف شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، نیز با بیان این‌که کلمات دیگر قادر به توصیف آن‌چه در غزه با هدف‌ گرفتن وحشیانه غیرنظامیان می‌گذرد، نیستند، تاکید کرد که با هیچ بهانه‌ای رفتار جنون‌آمیز اسرائیل قابل درک نیست.

رئیس جمهوری ترکیه، افزود:« اسرائیل با کشتار غیرنظامیان، کودکان و زنان بی‌گناه تلاش می‌کند تا انتقام حوادث هفتم اکتبر را بگیرد و ما چنین اقدامی را نمی‌پذیریم».

در همین راستا، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، تاکید کرد که جنایات جنگی اسرائیل در نوار غزه باید متوقف شود.

امیر قطر، با بیان این‌که آن‌چه در غزه اتفاق می‌افتد، در همه سطوح خطرناک است، تاکید کرد که نظام بین‌الملل با توجیه تخلفات صورت گرفته در نوار غزه، خود را گول زده است.

تمیم بن حمد، همچنین در بیان دیدگاه خود با اشاره به این که جامعه بین‌المللی در انجام وظایف و تحمل مسئولیت‌های خود ناکام مانده است، خواستار بازگشایی دائمی گذرگاه‌های غزه شد.

او همچنین مخالفت خود را با جلوگیری از ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه و تهدید به بمباران آن ابراز کرد.

امیر قطر در مورد زندانیان اسرائیلی نیز اشاره کرد که کشورش در همین راستا به تلاش‌های خود برای حل مشکل و رسیدن به یک آتش‌بس بشردوستانه ادامه می‌دهد.

اجلاس ویژه سران عربی و اسلامی

شایان ذکر است که پادشاهی عربی سعودی در واکنش به شرایط استثنایی غزه و پس از رایزنی با اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی خواستار برگزاری این اجلاس ویژه سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض شده بود.

در جنگ اسرائیل و گروه‌های فلسطینی که وارد دومین ماه خود شده است، تا کنون بیش از 11078 نفر از جمله بیش از 4506 کودک از طرف فلسطینی در غزه کشته شده‌اند.

پس از آن‌که ارتش اسرائیل تعداد کشته‌های حمله غافلگیرانه حماس در هفتم اکتبر به شهرک‌ها و پایگاه‌های نظامی اسرائیل را 1400 نفر اعلام کرده بود، در تازه‌ترین آمار رسمی جمعه 19 آبان، تعداد کشته‌های طرف اسرائیلی در این حمله حماس، 1200 نفر اعلام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید