طرح نتانیاهو برای ایجاد «غزه عاری از سلاح» پس از پایان جنگ

السیسی پیشنهاد رئیس «سیا» برای مدیریت امینی غزه تا زمانی که تشکیلات خودگردان بتواند این مسئولیت را به‌عهده بگیرد، رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اظهارات جدید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با آنچه که پیشتر درباره اشغال مجدد نوار غزه اعلام کرده بود، بر ابهام آینده نوار تحت محاصره غزه پس از پایان جنگ کنونی افزود.

بر اساس مواضع جدید نتانیاهو در شامگاه پنج‌شنبه 18 آبان، او بنا دارد کابینه غیرنظامی را در غزه تشکیل دهد؛ ولی مکانیزم انجام این کار را فاش نساخت.

نتانیاهو همچنین تاکید کرد که کشورش در خصوص عدم وقوع حمله دیگری مانند 7 اکتبر، اطمینان خواهد یافت.

او بدون اشاره به جزئیات گفت: «به همین دلیل، باید نیروی قابل اعتمادی داشته باشیم که بتواند در صورت لزوم وارد غزه شده و قاتلان را بکشد، زیرا با این کار است که از ظهور مجدد موجودیتی مانند حماس جلوگیری خواهد شد.»

غزه عاری از سلاح

نتانیاهو همچنین تاکید کرد که غزه پس از جنگ «فاقد سلاح و افراط‌گرایی خواهد بود و بازسازی خواهد شد.»

این طرح، ضمن افزایش ابهامات، نگرانی‌های بین‌المللی و آمریکایی را از این بابت تقویت کرد که دولت کنونی اسرائیل، چشم‌انداز روشنی برای دوران پساجنگ غزه ندارد که به

طبق گفته وزیر دفاع اسرائیل، این جنگ احتمالاً ماه‌ها و چه‌بسا یک سال زمان خواهد برد.

مقامات آمریکایی پیشتر بارها تاکید کرده‌اند که تشکیلات خودگردان فلسطین که از خودمختاری محدودی در کرانه باختری اشغالی برخوردار است، باید پس از جنگ به حاکمیت غزه بازگردد.

مخالفت السیسی با پیشنهاد رئیس سازمان «سیا»

این گزینه همچنین با مخالفت بسیاری از مقامات ارشد فلسطینی و در راس آنها، محمود عباس روبرو شده که تاکید کرد، بازگشت تشکیلات خودگردان به غزه باید با راه حلی سیاسی توام باشد که به اشغال سرزمین‌هایی که اسرائیل در جنگ 1967 تصرف کرده، پایان دهد.

محمد اشتیه، نخست وزیر فلسطین نیز در اظهارات این هفته خود به «بی‌بی‌سی» تاکید کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین، هرگز سوار بر «تانک اسرائیلی» به غزه بازنخواهد گشت.

گزینه های زیادی برای آینده نوار ساحلی فلسطین با جمعیت بیش از 2.2 میلیون نفر، در اجلاس کشورهای غربی مطرح شد که احتمال حضور نیروهای حافظ صلح یا حتی نیروهای عربی را شامل شد.

مقامات مصری هم طی دو روز گذشته فاش کردند که ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، پیشنهادی را به عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر ارائه کرد مبنی بر این که مصر، امنیت غزه را تا زمانی‌که تشکیلات خودگردان فلسطین بتواند این مسئولیت بر عهده بگیرد، مدیریت کند اما السیسی این پیشنهاد را نپذیرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید