سفر امیر قطر به مصر برای مذاکره درباره تبادل اسیران و برقراری آتش‌بس در غزه

اداره گذرگاه‌های فلسطین ‌اعلام کرد که قرار است به‌زودی 131‌ شهروند مصری و 594 شهروند خارجی از طریق گذرگاه رفح به خارج از غزه منتقل شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شیخ تمیم بن حمد، امیر قطر، جمعه 19 آبان با هدف گفت‌وگو با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر درباره جنگ غزه به قاهره سفر کرد.

بنا به گفته منابع مصری، دو مقام ارشد قرار است درباره آتش‌بس در نوار غزه، تبادل اسیران میان اسرائیل و حماس، راه‌های پایان‌بخشیدن به محاصره غزه و تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه به این منطقه گفت‌وگو کنند.

دیدار مقامات ارشد مصر و قطر در حالی است که ساعاتی پیش عباس کامل، رئیس سازمان امنیت مصر با هیئتی از گروه حماس پیرامون موضوعات مذکور مذاکره کرده بود.

بنا به گزارش منابع فلسطینی، هیئت حماس شامل اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی؛ خالد مشعل، رئیس گروه در خارج و خلیل الحیه، رئیس دفتر روابط عربی حماس بود که با رئیس سازمان امنیت مصر درباره جنگ اسرائیل علیه غزه، برقراری آتش‌بس و امکان ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه طی ساعات آینده مذاکره کردند.

منابع فلسطینی اشاره کردند که دو طرف تبادل اسیران فلسطینی موجود در زندان‌های اسرائیل با اسیران نظامی اسرائیلی نزد گروه‌های فلسطینی در غزه، همچنین پایان محاصره و توقف کوچ اجباری فلسطینیان را بررسی کردند.

پیشتر برخی منابع مصری از مذاکرات فشرده برای برقراری توقف انسانی جنگ در غزه خبر داده بودند.

در همین رابطه، اداره گذرگاه‌های فلسطین، جمعه اعلام کرد که قرار است به‌ زودی 131‌ شهروند مصری و 594 شهروند آمریکایی، کانادایی، دانمارکی، لهستانی، اندونزیایی، هندی، چینی، استرالیایی، نیوزیلندی، هلندی و مالزیایی از طریق گذرگاه رفح به خارج از غزه منتقل شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید