توافق بر سر آزادی زنان و کودکان اسیر فلسطینی در ازای 100 گروگان زن و‌ کودک توسط حماس

نخست‌وزیر اسرائیل آتش‌بس را مشروط به آزادی تعداد بسیاری از گروگان‌ها دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع العربیه گزارش دادند کی در نتیجه مذاکرات سخت و‌ فشرده بر سر پرونده اسرای نزد حماس در نوار غزه، روز جمعه توافقی بر سر یک معامله تبادل بشردوستانه بین حماس و اسرائیل حاصل شد.

به گفته این منابع، این توافق شامل آزادی اسرای زن و کودک فلسطینی نزد اسرائیل در ازای 100 کروگان زن زندانی و کودک توسط حماس می‌باشد.

هم‌زمان، مقامات اسرائیلی به «کانال 13» اسرائیل گفتند که دولتشان خواستار یک توافق فراگیر برای مبادله کلیه اسرا است.

آنها همچنین افزودند که تماس‌ها در رابطه با گسترش معامله تبادل اسیران ادامه دارد.

این در حالی است که مذاکرات و تلاش‌های چندجانبه - که قطر نقش میانجی اصلی در آن ایفا می‌کند - هفته‌ها ادامه دارد و تاکنون ایده‌های زیادی از جمله آزادی حدود 10 تا 15 گروگان در ازای آتش‌بس یا وقفه یک یا دو روزه مطرح شده است.

با این حال، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، مجدداً مخالفت خود با آتش‌بس را تکرار کرد و آن را مشروط به آزادی تعداد بسیاری از گروگان‌ها دانست. او گفت: «من می‌خواهم هر شایعه‌ای از هر طرف به ما می‌رسد را تکذیب کنم و یک چیز را به وضوح تکرار کنم: بدون آزادی گروگان‌های ما آتش‌بسی برقرار نمی‌شود، بقیه چیزها بیهوده است.»

به گفته مقامات اسرائیلی، در 7 اکتبر که حماس غافلگیرانه به پایگاه‌های نظامی و شهرک‌های در جنوب اسرائیل حمله کرد و 1400 نفر را کشت، 240 گروگان اسرائیلی‌ و خارجی‌ را نزد خود نگه داشته است.

این در حالی است که میانجی‌ها تاکنون تنها موفق به آزادی 4 گروگان یعنی دو آمریکایی در 20 اکتبر و دو اسرائیلی در 23 همان ماه منجر شده است.

از 7 اکتبر، حملات اسرائیل با بمباران شدید نوار غزه و عملیات زمینی در 27 اکتبر منجر به کشته شدن 11078 نفر که اکثر آنها غیرنظامی بودند و مجروح شدن 27490 نفر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید